EU žádá propuštění Jásira Arafata z domácího vězení

Evropská unie žádá osvobození palestinského vůdce Jásira Arafata z domácího vězení. Unie také odmítla možnost, že by izraelská armáda vstoupila do křesťanské baziliky Zrození páně v Betlémě. Izraelští vojáci svaté místo obklíčili před několika týdny a odřízli ji prakticky od světa. Situací v Izraeli se bude zabývat summit Evropské unie a států středomoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat a C. Powell | Zdroj: ČTK

Jak z Bruselu informuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Izrael Arafata obviňuje, že v Ramalláhu ukrývá údajné vrahy izraelského ministra turistiky Zeeviho a žádá jejich vydání. Evropská unie ale tvrdí, že podezřelí nemohou být vydáni Izraeli, i když si to Šaronova vláda přeje. Izraelsko palestinské dohody z Oslo to totiž neumožňují. .

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: EU a Arafat

Mezitím se odehrála těžká přestřelka mezi obléhanými Palestinci a izraelskými silami u baziliky Zrození Páně v Betlémě. Patrně si však si nevyžádala žádné oběti. Izraelská armáda tvrdí, že střelbu spustili Palestinci. Jeden z asi dvou set Palestinců ukrytých v bazilice naopak uvedl, že izraelští vojáci hodili do areálu baziliky granát se slzným plynem.

Izraelští vojáci obléhají svaté místo už 20 dnů. Ve skupině, která se bazilice ukrývá, je podle Izraelců asi 30 hledaných pravděpodobných palestinských teroristů. Spolu s nimi je v bazilice i řada civilistů, stejně jako představitelé městské správy Betléma a asi 40 duchovních.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme