EU žádá více přechodů do Gazy a uvolnění blokády

Evropská unie našla jednotný postoj k současné situaci v Gaze. Dění kolem pásma pod palestinskou samosprávou se stalo předmětem jednání unijních ministrů zahraničí na jejich schůzce v Lucemburku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská mládež hází kameny na izraelské vojáky při střetech ve východním Jeruzalémě

Palestinská mládež hází kameny na izraelské vojáky při střetech ve východním Jeruzalémě | Foto: AFP

Téma Gazy nabylo na významu po krvavém zásahu izraelského komanda proti flotile lodí s humanitární pomocí, která se snažila prolomit izraelskou námořní blokádu tohoto území.

„Evropská unie se shodla na tom, že odsuzuje použití násilí proti flotile lodí s humanitární pomocí. Lituje lidských obětí a vyzvala k okamžitému ukončení tříleté blokády Gazy. Označila ji za kontraproduktivní, protože se tam nemůže rozvíjet obchod ani obnova infrastruktury," informoval zpravodaj Českého rozhlasu při evropských institucích Pavel Novák, který jednání sledoval přímo v Lucemburku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák přiblížil jednání evropských ministrů o Gaze

EU podle jeho slov navrhla, aby se otevřely další pozemní přechody do Gazy a mohlo tam proudit zboží i ze západního břehu Jordánu.Zároveň doporučila, aby se místo seznamu povoleného dováženého zboží vytvořil kratší seznam s tím, co se nesmí dovážet. Tedy hlavně zbraně a suroviny pro jejich výrobu.

Blair: Uvolnění může přijírt za několik dní

Na schůzku ministrů zahraničí sedmadvacítky přišel i zvláštní vyslanec blízkovýchodního kvartetu ( OSN, EU, Ruska a USA) Tony Blair.

Měl několik schůzek s premiérem Benjaminem Netanjahuem a jeho spolupracovníky a řekl, že Izrael je v zásadě ochotný zmírnit blokádu, což by podle něho mohlo nastat během několika dnů. To se ale zřejmě musí brát trochu s rezervou. Klíčem k zmírnění blokády by mohl být seznam věcí, které by se nesměly dovážet.

„Velmi doufám, že nám to umožní rozlišovat zboží směřující do Gazy. Nepustit tam zbraně, ale umožnit přísun potravin a věcí denní potřeby. Aby bylo možné opravit infrastrukturu v Gaze. Otevře se tím také cesta pro legální podnikání. To by mělo nahradit hospodářství založené na pašování zboží podzemními tunely, které se rozmohlo v minulosti,“ prohlásil Blair.

Evropská unie zaujala stanovisko, že odsoudila násilí, i když neodsoudila přímo samotný útok. Pozice EU vzhledem k dění na Blízkém východě je velmi komplikovaná.

„Musíme pamatovat na to, že EU je zatím největším sponzorem palestinské ekonomie. Snaží se situaci uklidnit spíše penězi než nějakým nátlakem. Zároveň je ostře proti militantním skupinám. Ale i Izrael je pro EU významným partnerem. Zároveň se snaží být zadobře i s ostatními muslimskými zeměmi, protože v Evropě žije řada přistěhovalců z těchto států, kteří podporují Palestinu,“ dodal Novák.

Pavel Novák, Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme