EU zakáže nebezpečnou chemikálii. Vyskytuje se v kojeneckých lahvích

Evropská unie zakáže výrobu i prodej kojeneckých lahví, které obsahují látku bisfenol-A. Podle expertů totiž může způsobit závažné hormonální poruchy. Po zákazu volaly dlouho i ekologické organizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kojenec

kojenec | Foto: Pavla Kopřivová

„Testovali jsme výluhy z kojeneckých lahví a u některých se látka skutečně dostává do jejich obsahu, do tekutiny uvnitř. Zároveň jsme testovali na vybraných říčních profilech koncentraci bisfenolu-A v řekách. Výsledky pro nás byly šokující a dokazují, že bisfenol-A se do životního prostředí dostává, je všudypřítomný a útočí na nás ze všech stran,“ říká Jan Freidinger z hnutí Greenpeace a dodává:

„Dětský organismus je citlivější, nedokáže tuto látku odbourávat tak, jako organismus dospělého jedince a proto pro děti bisfenol-A představuje větší riziko.“

Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví poukazuje na to, že v polykarbonátových lahvích na českém trhu testy odhalily jen takové množství bisfenolu, které je hluboko pod stanoveným limitem a zdraví tedy nijak neohrožuje. Podle něho se už ale tyto lahve v českých obchodech prodávají jen zřídka.

„My jsme měli poměrně velký problém ty výrobky v tržní síti vůbec najít. Čili ve většině případů se jednalo pouze o nějaké poslední zásoby ze starých dodávek. Bylo také zjištěno, že na trh jsou nově dodávány kojenecké lahve z materiálu jiného než z polykarbonátu,“ řekl.

Výrobky pro děti, které obsahují tuto látku, by se neměly vyrábět od března příštího roku. Zákaz postihne i jejich dovoz a prodej.

Viktorie Hošková, Katarína Brezovská, Jan Piroch, Štěpán Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme