EU zatím nechystá odvetu za kanadská víza pro Čechy

Česko se nedočkalo zastání u Evropské unie v otázce kanadských víz. Ministři vnitra sedmadvacítky dnes nepřijali žádná protiopatření vůči Kanadě za loňské obnovení vízového režimu pro naše občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská vlajka | Foto: Canadian Heritage

Evropská komise zatím ani nenavrhla členským státům zavedení víz pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů, jak slíbila loni v říjnu. Podporu nám dnes vyslovily jen čtyři nové členské země Unie. Ministr Martin Pecina odcházel z bruselského jednání zklamaný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přístup Evropské unie k zavedení víz pro kanadské diplomaty popsal v Ozvěnách dne ministr vnitra Martin Pecina.

"Projevy solidarity si představuji trošku jinak. Překvapilo mě, že se k tomu nikdo ze starých členských států nevyjádřil. Mrzelo mě to. Jestli jsme sedmadvacítka, tak bychom solidaritu měli projevovat všichni spolu. Nikoli staré členské státy zvlášť a nové zvlášť," řekl Pecina.

Evropská komise teď musí ještě posoudit, jestli Ottawa plní plán kroků vedoucích ke zrušení vízového režimu. To se má zjistit až na pracovní schůzce 15. března v Praze. Kanada tvrdí, že tento plán má, ovšem Česká republika oponuje tím, že podobný plán nevidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj Pavel Novák ve Světě o třetí.

Pecina proto očekává, že nejpozději do poloviny dubna bude mít Evropská unie konkrétní opatření proti Kanadě v případě, že nepředloží plán vedoucí ke zrušení víz: "Očekávám, že v dubnu by Evropská unie mohla navrhnout svým členským státům, aby zavedly pro Kanadu víza pro držitele diplomatických a služebních pasů, nebo nějaké jiné opatření, pokud Kanada skutečně nepřistoupí k nějaké rozumné dohodě."

Kanada zavedla víza loni v létě

Eurokomisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová věří, že nebude muset sáhnout k navržení zavedení víz pro kanadské diplomaty. Tak, jak řekla předchozí komise i tato nová říká ano, když nebude jiné řešení, je připravená to udělat. Malmströmová ale doufá, že k tomu nebude muset sáhnout.

Kanada obnovila vízovou povinnost pro české občany loni v létě poté, co stále víc Čechů žádalo v Kanadě o azyl. Značné procento žadatelů při tom tvořili čeští Romové.

Pro víza se nejdřív jezdilo na kanadskou ambasádu ve Vídni. Od prosince si pro víza můžou Češi chodit přímo na kanadské velvyslanectví v Praze. Za půl roku o vízum požádalo přes čtyři tisíce Čechů a 99 procent z nich ho také dostalo.

Pavel Novák, Martina Mašková, Lenka Rafaelová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme