EU zatím nepovažuje další opatření proti ptačí chřipce za nutná

Evropská komise zatím nepovažuje za nutné navrhovat další opatření proti ptačí chřipce. Její výskyt v Rumunsku a v Turecku označuje za výlučně veterinární problém, který nepředstavuje hrozbu pro lidi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rumunský veterinář

rumunský veterinář | Zdroj: ČTK

Podle komuniké zveřejněného v Bruselu je nákaza lidí virem ptačí chřipky v Asii zřejmě důsledkem těsného kontaktu s ptáky v podmínkách, které nejsou v Evropě běžné.

Komisař Markos Kyprianu soudí, že zatím není nutné v Evropské unii jakkoli omezovat aktivity, při kterých se lidé dostávají do styku s divokými ptáky, jako jsou lov či ornitologie.

Komise zakázala v pátek dovoz veškeré drůbeže a výrobků z ní z Rumunska. Pro Turecko takové nařízení platilo už dříve. Veterináři z členských zemí EU schválili její návrh, aby členské státy vytipovaly rizikové oblasti, obvykle mokřiny, rybníky či ramena řek, kde bude třeba zamezit kontaktu drůbeže se stěhovavými ptáky. Je na každé vládě, jak to zařídí.

Exekutiva pětadvacítky důrazně varuje před panikou a zdůrazňuje, že virus H5N1 se na člověka přenáší jen velmi obtížně. Obavy, že by mohl při kontaktu s virem "lidské" chřipky zmutovat v něco mnohem nebezpečnějšího, jsou zatím jen teoretické.

Také David Nabarro ze Světové zdravotnické organizace v televizi BBC řekl, že strach z pandemie je předčasný. "Nerad bych plašil tím, že bych řekl nějaké zemi vy budete první, protože to prostě nevíme. Nicméně mapa pohybu viru naznačuje, že pro Evropu, Blízký východ a severní Afriku bude rozumné být na pozoru," uvedl Nabarro.

Belgie, která má deset milionů obyvatel jako Česko, oznámila pro případ pandemie investici 25 milionů eur do nákupu zásob antivirových léků. Cílem je mít k dispozici do roku 2007 tři miliony dávek těchto léků - zhruba tolik lidí by v Belgii podle odborníků v případě pandemie onemocnělo.

Brusel již nařídil 24 velkochovům, aby na přechodnou dobu, kdy trvá pohyb stěhovavých ptáků, nenechávaly drůbež volně pobíhat. Lidem cestujícím do Rumunska, Turecka a jihovýchodní Asie bylo doporučeno, aby tam nejedli vejce, nedostatečně tepelně upravené drůbeží maso a nechodili na tržiště, kde se obchoduje s domácím ptactvem.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme