EU zavádí do domácností chytré elektroměry. Jak to bude v Česku, zatím není jasné

Evropská unie požaduje, aby do roku 2020 bylo vybaveno takzvanými chytrými elektroměry až 80 procent domácností. Týká se to i Česka, místní energetické firmy již tyto přístroje testují, zatím ale v pilotních projektech. Zda se jejich počet rozšíří, se ale ještě nerozhodlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektroměr na domě

elektroměr na domě | Foto: Comstock Images

Energetické firmy mají v terénu již několik desítek tisíc chytrých elektroměrů, nejvíce z nich patří ČEZu.

Do projektu se zapojila také Pražská Energetika a pozadu není ani E.ON. Podle mluvčího E.ONu Vladimíra Váchy firma instalovala již kolem čtyř tisíc inteligentních elektroměrů.

Energetické společnosti se nicméně stěžují, že provozování chytrých přístrojů je příliš nákladné. Důležitou roli proto při jejich šíření do českých domácností sehraje kromě peněz i legislativa.

Premiér Petr Nečas varoval, že zavádění přístrojů nemá být samoúčelné.

„Jestliže náklady převyšují energetické úspory, tak je to ekonomicky nesmyslný krok. Rozumné zavádění chytrých sítí má svůj význam, ale nemá to být zavádění za každou cenu,“ prohlásil šéf kabinetu ministrů.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme