Unijní země se shodly na společném postoji ke zdražování energií. Česko zprvu dohodu blokovalo

Závazné závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Řada lídrů však podle diplomatických zdrojů nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu a do společného prohlášení nakonec přibyla výzva Evropské komisi, aby prověřila fungování ETS.

Od stálého zpravodaje Brusel (Aktualizováno: 0:06 22. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část členských států v souvislosti se zdražováním energií vyzvala k urychlenému schválení společných kroků. Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay

Šéfové vlád unijních zemí se na společném postoji ke zdražování energií shodli až po několika hodinách. Summit také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění „dostupných cen“ energie a snížení závislosti na jejím dovozu.

Česká republika kvůli sporu o emisní povolenky odmítala podpořit závěry summitu Evropské unie k energetice. Radiožurnálu to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). 

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš požadoval, aby Evropská komise zasáhla proti spekulantům na trhu s povolenkami. Unijní exekutiva dříve odmítla, že by s trhem někdo manipuloval, slíbila ale podezření prověřit.

Lídři unijních zemí na summitu řešili, jak dopad vysokých cen na domácnosti utlumit. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že je EU připravená pomoci. Státům už dříve doporučila zvážit finanční podporu spotřebitelům.

Dlouhodobým řešení je podle ní nahrazení fosilních paliv obnovitelnými zdroji. Státy jako Slovinsko, Řecko nebo Irsko na summitu obhajovaly také jadernou energetiku.

❗️Závěry summitu EU k energetice v tuto chvíli stojí na České republice. @Radiožurnál to potvrdil premiér @Andrej Babiš, text závěrů je podle něj příliš obecný, požaduje změny v prodeji emisních povolenek. Premiéři zemí EU se k tématu ještě během noci vrátí.

21:00 – 21. 10. 2021

6 19

Francie, Španělsko i některé země východního křídla Evropské unie požadovaly, aby sedmadvacítka kvůli několikanásobnému meziročnímu zvýšení cen energií urychleně sáhla ke společným krokům.

Babiš podporoval stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. „Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu,“ prohlásil už v září. Jejich cena má podle něj přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Lídři na summitu se v průběhu večera od tématu energií přesunuli k tématu porušování zásad právního státu v Polsku.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme