EU zmeškala start vstupních rozhovorů s Tureckem

V mnohahodinové drama se proměnila předehra k otevření tureckých rozhovorů o vstupu do Evropské unie. Pětadvacítka loni stanovila Ankaře jako datum pro start přístupových jednání právě 3. říjen. Sama však nebyla až do poslední chvíle připravena. Několik týdnů se jí totiž nedařilo doladit takzvaný vyjednávací rámec, jakousi "cestovní mapu" pro tyto rozhovory. Až do pozdního odpoledne blokovalo dohodu hlavně Rakousko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula Plassniková | Zdroj: ČTK

Vídeňská vláda se snažila vyjít vstříc obyvatelům země. Osmdesát procent Rakušanů je totiž proti tomu, aby se Turecko jednou stalo členem Evropské unie.

Dnešní jednání ministrů zahraničí pětadvacítky v Lucemburku se odehrává v hodně napjaté atmosféře, je znát, že je to klíčový moment, který ovlivní budoucnost celé Unie. Šéfka rakouské diplomacie Ursula Plassniková předvedla nečekaně silný odpor, což jednání velmi komplikovalo a zapříčinilo to, že se v průběhu dne vynořovaly i další problémy. Jinými slovy, začaly se zpochybňovat už dříve dohodnuté věci. Unie tak promeškala původní termín pro start rozhovorů s Tureckem, což byla dnešní sedmnáctá hodina.

V podvečer ale začal v Lucemburku probleskovat optimismus - přišla zpráva o dosažení rámcové dohody, jejíž obsah zatím není znám. Prý to ale ještě není dohoda definitivní, na kterou by už kývly všechny členské země, říká Radiožurnálu šéf české diplomacie Cyril Svoboda. "Podle mých informací existuje teď text, na kterém je shoda vyjednávačů za Evropskou unii, a ten se nyní konzultuje, aby byl přijatelný také pro Turecko."

Podle diplomatů už Rakousko své výhrady odvolalo. Není však jasné, čeho přesně dosáhlo. Rakouská ministryně Ursula Plassniková připustila, že v dokumentu není nic, co by se podobalo původnímu požadavku, aby jednání s Tureckem mohlo vedle jeho členství v Unii dospět také pouze k "privilegovanému partnerství".

Turecko nyní nejnovější návrh Evropské unie zvažuje. Pokud bude vládě v Ankaře vyhovovat, vydá se turecký ministr zahraničí Abdullah Gül ještě večer do Lucemburku, kde by přece jen došlo na slavnostní start vstupních rozhovorů. Letadlo na ankarském letišti je prý připraveno a cesta trvá zhruba tři hodiny.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme