EU zpřísňuje sankce vůči Íránu, s ropným embargem zatím vyčkává

Evropská unie přitvrdí sankce uplatňované vůči režimu íránského prezidenta Ahmadínežáda. Rozhodli o tom na schůzce v Bruselu ministři zahraničí evropské sedmadvacítky. Vede je k tomu zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii, podle které provádí Teherán pokusy nasvědčující snaze získat jadernou zbraň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky se v Bruselu dohodli, že zpřísní sankce uvalené na Írán | Zdroj: Reuters

Sedmadvacítka nepřichází s úplně novými sankcemi. Zpřísnila ale ty, které už vůči Teheránu uplatňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu sledoval zpravodaj Pavel Novák

Rozšířila tedy skupinu lidí a firem, kterým zmrazila jejich majetky a účty na svém území. Dalším 37 osobám zakázala vstup do Unie.

Celkem už se tato restriktivní opatření budou týkat 113 Íránců a 330 firem, kteří mají nějakou spojitost s jaderným programem.

Objevily se i úvahy o zavedení embarga na íránskou ropu. K němu ale Unie zatím nesáhla. „To nám uškodí, spíše některým našim zemím, které jsou na něj odkázány, a zlevní to naftu jenom pro Čínu,“ upozornil český ministr zahraničí ministr Karel Schwarzenberg.

Unie také odsoudila napadení britského velvyslanectví v Teheránu. Útok na jednoho svého člena považuje sedmadvacítka podle evropské ministryně zahraničí Catherine Ashtonové za napadení všech.

Tvrdší budou i unijní opatření vůči Sýrii. Damašek Unie trestá za pokračující krvavé potlačování protestů veřejnosti proti vládě prezidenta Bašára Asada, na seznam přibude dalších 11 firem a 12 lidí.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme