EU zřejmě prodlouží sankce proti Rusku. Na ruském venkově si ale nestěžují

Rusko musí splnit minské mírové dohody o Ukrajině, jiná cesta ke zrušení západních sankcí není, upozornil na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zpravodaj ČRo v Rusku mezitím zjišťoval, jaký mají sankce dopad na život ruských venkovanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský rubl | Zdroj: Reuters

Sortiment obchůdku ve vesnici Starý Izborsk v Pskovské oblasti sice nijak neoslní, ale základní potraviny nechybějí. Několik druhů chleba, dva druhy tvrdých sýrů, tři značky salámů, mléko a sladkosti.

Prodavačka paní Lena říká, že všechny potraviny jsou ruského původu s výjimkou mléka, které vozí z Běloruska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ruském venkově natáčel zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

„Tak tomu bylo i před zavedením sankcí - jsem přece vlastenka,“ dodává Lena a hrdě ukazuje na svatojiřskou stužku pověšenou na váze.

Potraviny ale podle ní podražily a ani lidé z velkých měst, kteří do historického Izborsku přijíždějí obdivovat zdejší pevnost, nenakupují tolik jako dřív.

Když se ptám na kvalitu potravin, Lenka vrtí hlavou. Salámy, sýry ani pečivo nejí, protože hubne, aby si našla nějakého mladého, slušného a pracovitého muže. To je momentálně její hlavní životní problém.

Do jejího obchůdku chodí nakupovat důchodkyně Valentina Vasiljevna, která už takové starosti nemá. Muže dávno pohřbila, syn před půl rokem zemřel a vnuci odjeli pracovat do Anglie. Valentina zůstala sama, ale na poměry si nestěžuje.

„Důchod mám pěkný a nedávno mi ještě přidali. Není nám tady špatně, všem řádně platí penzi i výplaty a hodně si vypěstujeme sami na zahradě. Pojízdná prodejna nám vozí maso z Velikolukského kombinátu. Vepřové je dokonce levnější, než bývalo a kvalita se zlepšila. 195 rublů za kilo.“

195 rublů, to je asi 80 korun. Valentina Vasiljevna pobírá důchod kolem osmi tisíc korun v přepočtu. Říká, že k normálnímu životu jí to bohatě stačí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme