EU zruší sankce uvalené na desítky libyjských podniků

V Elysejském paláci v Paříži se dnes odehrála konference ‚přátel Libye‘ o budoucím uspořádání a rozvoji této země. Hovořili na ní zástupci 60 zemí světa a mezinárodních organizací. Evropská unie těsně před začátkem konference oznámila zrušení sankcí pro 28 libyjských podniků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegace se schází na family photo na konferenci 'Přátel Libye' v Paříži.

Delegace se schází na family photo na konferenci 'Přátel Libye' v Paříži. | Zdroj: Reuters

Podle Donalda Tuska, premiéra Polska, které tento půlrok předsedá Evropské unii, může být konference jakýmsi ceremoniálem ukončení války. „Vše na zemi i v nebi nasvědčuje tomu, že tato schůzka ukončí zásadní část libyjské války. Tedy angažmá zemí Evropy a zbytku světa v řešení tohoto konfliktu,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabista Zdeněk Müller z Paříže v odpoledních Ozvěnách dne.

Přestože ve večerních hodinách proběhla tisková konference, konkrétní závěry se novináři nedozvěděli. Představitelé libyjské Přechodné národní rady měli na konferenci prezentovat svou vizi budoucího uspořádání Libye, například jak chtějí sepsat ústavu nebo jak do 18 měsíců uspořádat svobodné volby.

Zřejmě také žádali o pomoc při rekonstrukci válkou zničené země. Pomoc světa bude hlavně finanční. „Otázka peněz je kruciální. Západ pochopil, že ve hře je čas, proto se také v posledních dnech zasadil při jednání Rady bezpečnosti OSN o uvolnění prvních finančních částek ze zadržovaných fondů,“ podotkl arabista v Paříži Zdeněk Müller.

Evropská unie krátce před konferencí oznámila, že ruší sankce uvalené za Kaddáfího vlády na desítky libyjských firem nebo přístavů. Zítra vyjde v úředním věstníku Unie, kterým podnikům se odblokují jejich účty v evropských bankách.

Boj o ropu

Některé země také chtějí pomoci s výcvikem bezpečnostních složek nebo s budováním demokratických institucí v Libyi. Vedle těchto otázek ale půjde na konferenci také o podporu politickou – uznání libyjské Přechodné národní rady.

Delegace pózuje pro family photo na konferenci 'Přátel Libye' v Paříži. | Foto: Reuters

Arabista Zdeněk Müller ale varuje, že revoluce v Libyi ještě u konce není. „Domnívám se, že opravdová revoluce teprve začíná a že Západ bude muset dávat velký pozor, aby udělal pokud možno co nejméně chyb, kterými by si novou, tvořící se společnost odcizil,“ upozornil.

Zatím ale například Libyjci, kteří žijí ve Francii, jsou jí za podílení se na pádu diktátorského režimu vděční. „Díky ti Francie, Kaddáfí padl,“ skandovali s černočervenozelenými vlajkami šťastní Libyjci na náměstí nedaleko Elysejského paláce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Paříži je i zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Novák. O konferenci mluvil v pořadu Stalo se dnes.

V kuloárech se tu ale pravděpodobně odehrálo i jednání o investicích do libyjského ropného průmyslu a tedy i podílu na zisku z těžby ropy a plynu. Největší kus koláče si budou chtít ukousnout Francie s Velkou Británií.

Česko nedostalo na konferenci pozvánku, ačkoli se na rozdíl například od Německa, Ruska nebo Alžírska podílelo na vojenské operaci kolem Libye. Ale stejně jsou na tom například i Maďaři nebo Rakušané. Naše zájmy tu tak měla hájit EU.

Pavel Novák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme