EU zváží uvalení sankcí na Sýrii

Evropská unie bude zvažovat uvalení sankcí na Sýrii. O reakci na dění v této zemi bude v pátek jednat mimořádně svolaný Politický a bezpečnostní výbor Unie složený z reprezentantů všech 27 zemí. V úvahu přitom připadají různé možnosti. Při potlačování protestů proti vládě prezidenta Bašára Asada už od poloviny března zahynulo přes 400 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu | Zdroj: ČTK

„V tuto chvíli jsou na stole všechny možnosti. Politický a bezpečnostní výbor o nich bude jednat v pátek. Pokud bude potřeba podniknout nějakou akci, může k ní dojít velmi rychle,“ řekl mluvčí šéfky evropské diplomacie Michael Mann.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle diplomatických zdrojů by mohla Unie použít pro začátek sankce slabšího kalibru, jako zákaz vydávání víz představitelům vlády nebo zmrazení jejich aktiv v evropských bankách.

Čtyři evropští členové Rady bezpečnosti OSN už také připravují prohlášení, ve kterém mají podle zpravodajského serveru EUObserver odsoudit násilí, vyzvat ke zdrženlivosti a žádat nezávislé vyšetření zabití demonstrantů.

I proti tomuto nezávaznému prohlášení, které často předchází skutečnou rezoluci Rady bezpečnosti, ale mají například Rusko a Čína právo veta.

Proti i OSN

Po několika týdnech nepokojů v Sýrii odsoudila tamní režim za zásahy proti demonstrantům i Organizace spojených národů.

„Odsuzuji násilí páchané na účastnících poklidných demonstrací, zvláště nasazení tanků a používání ostré munice,“ řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Zároveň apeloval na syrské úřady, aby chránily civilisty a respektovaly lidská práva. Pan Ki-mun také vyzval k nezávislému vyšetření násilností v Sýrii.

Západ zvažuje sankce proti režimu prezidenta Bašara Asada, Evropská komise by o tom měla jednat v pátek.

„Země jako Sýrie by si měly uvědomit, že osud země určuje lid, nikoli despotický režim,“ řekl britský ministr obrany Liam Fox.

„Sankce nepochybně budou vyhlášeny. Je ale otázkou, jak daleko to půjde. Myslím si, že to nepůjde tak daleko, jako v Libyi, kde se k sankcím přidružil i vojenský zásah,“ říká zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

Syrská armáda je podle něj navíc mnohem silnější než ta libyjská.

Pavel Novák, Helena Berková, Jan Piroch, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme