EU zvažuje zavedení tělesných skenerů na letištích

O zavedení tělesných skenerů na letištích budou jednat experti Evropské unie. Odborníci na bezpečnost na letištích se mají sejít v nejbližších dnech a posoudit účelnost a legálnost instalace těchto zařízení na evropských letištích. Evropská komise zatím proti zavádění takových kontrol nic nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kontrola na letišti | Foto: AFP

Žádný evropský právní předpis nezakazuje používání tělesných skenerů k prohlížení cestujících. Neexistuje ale ani žádný právní rámec, který by pravidla zacházení s takovými zařízeními upravoval.

Evropská komise potvrdila, že se chystá schůzka expertů na bezpečnost v letecké přepravě, kteří mají jednat o posílení kontrol na letištích. Názor Komise na tělesné skenery je zatím kladný.

"Pokud splňují zdravotní a bezpečnostní standardy a jsou doplňkovým kontrolním opatřením, nejsou v rozporu s existujícím evropským právem," uvedla mluvčí Komise Barbara Helfferichová.

Evropská komise už v roce 2008 navrhovala zahrnout tělesné skenery do letištní kontroly, ale Evropský parlament s tím nesouhlasil.

Pavel Novák, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme