Euro-africký summit skončil rozpačitě

Africké státy chtějí lepší podmínky pro obchodování s Evropou - to je hlavní zpráva ze summitu Evropská unie Afrika v Lisabonu. Ambiciózní setkání představitelů skoro sedmi desítek zemí skončilo rozpačitě. Afričané sice souhlasili s akčním plánem ekonomické spolupráce, většina z nich ale odmítá smlouvy o obchodním partnerství, které jim nabízí Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí na euro-africkém summitu | Zdroj: ČTK

Partnerství rovných - to bylo motto euro-afrického summitu. Toto partnerství ale nebylo potvrzené novými obchodními dohodami, které předkládá Evropská unie jednotlivým africkým státům. Většina z nich nesouhlasila s podmínkami, které si Evropa klade. Představitelé obou kontinentů se nicméně dohodli na strategii ekonomického partnerství. To je důležité pro evropské země, které se obávají rostoucího vlivu Číny na černém kontinentu.

Vrcholnou schůzku poznamenala podle očekávání otázka dodržování lidských práv v některých afrických zemích. Německá kancléřka Angela Merkelová například řekla autoritářskému zimbabwskému prezidentovi Mugabemu, že kazí obraz celého kontinentu. Koloniální dědictví připomněl Evropanům libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, podle kterého by měly bývalé koloniální mocnosti africké státy odškodnit. Ani tyto sporné otázky ale neovlivnily euro-africký summit natolik, aby se dal považovat za vyslovený neúspěch.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme