Euro odstartovalo!

Evropa vstoupila do nové kapitoly svých dějin! Ve dvanácti zemích s příhodem nového roku 2002 začala platit nová měnová jednotka: euro. Evropská komise je s průběhem zavádění reálných platidel spokojena, vše probíhá podle Bruselu hladce. Do silvestrovské půlnoci rozvezly kamiony celkem šest miliard bankovek a 37,5 miliardy mincí v celkové hodnotě 144 miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

"Euro jsou vaše peníze, moje peníze, naše peníze. Je to kousek Evropy v našich rukách," prohlásil před novináři předseda Evropské komise Romano Prodi. Rozloučil se také s dvanácti velkými evropskými měnami, které jsou už minulostí.

Prodi současně ujistil kandidátské země, že euro nebude dodatečnou překážkou jejich přistoupení k EU. Jejich začlenění do eurozóny bude záviset na splnění stejných kritérií, jaká platila dosud. "Pravidla se nemění. Euro nebude nástrojem rozdělení, ale sjednocování," prohlásil a vyjádřil naději, že Britové, Švédové a Dánové mu také přijdou na chuť, jakmile se přesvědčí o jeho výhodnosti.

1. leden roku 2002 je tedy historickým dnem. V členských zemích Evropské měnové unie je euro uvedeno do oběhu. Je nutné ale připomenout, že do konce února však současně v oběhu zůstávají i národní měny. Přesto jsou výjimky: v Nizozemsku jen do 27. ledna, v Irsku do 9. února a ve Francii do 17. února.

Euro začalo platit ve 12 členských státech Evropské unie s výjimkou Británie, Dánska a Švédska. Předseda Evropské komise Romano Prodi se dokonce domnívá, že i Británii naláká k používání eura nepochybný úspěch jednotné evropské měny, ale odmítl spekulovat o datu.

Také britský premiér Tony Blair ve svém novoročním projevu zdůraznil že prosperita eura je v zájmu britského obyvatelstva. "Připojení k euru zůstává vládní politikou, pokud bude splněno pět ekonomických podmínek, které jsme stanovili, a pokud to britský národ schválí v referendu," prohlásil premiér.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme