Euro se dostává do oběhu

Lidé v Německu, Řecku, Irsku a Portugalsku si dnes mohli poprvé pořídit mince eura, které od ledna nahradí jejich národní měny. Například v sousedním Německu tisíce lidí po celé zemi nedočkavě čekaly u poboček bank, aby si mohly koupit takzvané startovací balíčky s mincemi jednotné evropské měny. Jejich hodnota je dvacet marek: tedy deset euro a třiadvacet eurocentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Ladislav Kylar

Jak uvádí tamní zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, celkem 1 milion balení eur a eurocentů po dvaceti markách čekalo na zájemce úderem půlnoci. Ve Finančním centru Frankfurtu nad Mohanem bylo uvedení jednotné měny na trh provázeno okázalou slavností. Také v Berlíně byl o startovací balíčky velký zájem. "Vypadá to jako skutečné peníze, podívejte se: dvoueurová mince je jako dřívější pětimarka, ale není tak velká", říká jeden starší muž, který si přišel koupit nové mince.

Nová platidla si také v Německu zachovala národní podobu, a tak na centech zůstává na rubu ratolest, na desítkách je Brandenburská brána a na eurech samotných orlice. Balíčky jsou v prodeji proto, aby se obyvatelé předzásobili do 1. ledna drobnými, které bankomaty jinak nevydávají. Do konce února však lze souběžně platit i markami.

Počáteční euforii z jednotné měny dvanácti členských zemí Unie však podle psychologů rychle vystřídají problémy průměrných spotřebitelů. Nominálně nižší ceny totiž budo provázet i nominálně nižší platy. Kromě toho, devadesát pět procent obchodníků hodlá zneužít přechod na novou měnu ke zdražení zboží.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme