Eurodeník - 14. díl: Portugalská komunita ve Francii se na zápasy Eura schází v místním baru

Francie má na evropském fotbalovém šampionátu ještě jedno mužstvo - Portugalsko. Vzhledem k rozsáhlé portugalské komunitě v pořádající zemi hraje tento tým téměř v domácím prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci vyzdvihují portugalskou vlajku | Zdroj: Reuters

Portugalci tvoří jednu z největších komunit ve Francii, potomci přistěhovalců z šedesátých let se usadili zejména kolem velkých měst a teď všichni společně sledují postup svého týmu na turnaji.

Jean Perrera, majitel baru Le Nord de Portugal, říká, že jeho podnik není jen tak obyčejný, schází se tu portugalská komunita z malého městečka Mesnil le Roi na západ od Paříže. Zavírací hodiny se tu moc nerespektují, majitel většinou posedí se svými přáteli až do rána.

Ve Francii je už čtyřicet let, jeho tři děti se tu narodily a pomáhají mu v práci. Má už osm vnoučat a svůj bar má od začátku turnaje vyzdobený vlajkami účastníků mistrovství Evropy. Interiéru samozřejmě dominují hlavně vlajky portugalské.

Přehrát

00:00 / 00:00

Portugalci tvoří jednu z největších komunit ve Francii a fotbalové Euro sledují společně v baru

Perrera patří mezi půldruhý milion Portugalců, kteří si zvolili Francii za svůj druhý domov. Mnozí utíkali před diktaturou na přelomu padesátých a šedesátých let. V drtivé většině katolického vyznání neměli problém se asimilovat a dnes tvoří rozsáhlou komunitu.

Stejně jako Fernando, který tam žije dvacet let, pracují většinou ve stavebnictví. Zápasy sledují společně, protože jak říká jeho žena, jsou jedna velká rodina.

Fernando prozrazuje, že o řadu jeho přátel se pokoušel infarkt, zase to měli o fous. Zápas Portugalsko - Polsko a především závěrečný penaltový rozstřel sledovali s napětím. Teď budou slavit až do rána a zapomenou na to, že na turnaji už pětkrát remizovali, hlavně že jsou v semifinále.

A opravdu to není jen tak obyčejný bar. S radostí tady přivítali i skupinu polských fanoušků. Ovšem při závěrečné penaltě nemohli ani z respektu ke svým hostům skrývat své nadšení.

Jan Šmíd, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme