Eurodeník - 3. díl: Na Euru pracuje v 82 letech. Nejstarší dobrovolník je bývalým novinářem

Čím by bylo fotbalové Euro bez dobrovolníků? Jejich pomoc je pro turnaj klíčová. Přitom každý z šesti a půl tisíce lidí, kteří se přihlásili s tím, že chtějí pomoci s organizací, má jinou motivaci. Někdo chce vidět zblízka turnaj, další se naučit jazyk, jiní toužili podívat se do jiného města. Každý má svůj příběh. Ale jeden z dobrovolníků nad ostatními výrazně vyčnívá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S organizací Eura pomáhá na šest a půl tisíce dobrovolníků

S organizací Eura pomáhá na šest a půl tisíce dobrovolníků | Zdroj: Reuters

Roger Sportouch má s dotykovým telefonem, který dostal od syna, zjevné potíže. I po několika týdnech nedokáže přijmout každý hovor, ale prý se zlepšuje. Občas mu někdo z mladších kolegů pomůže.

Roger se tady totiž těší velké úctě. Je vůbec nejstarším ze všech dobrovolníků a ke svému věku se hrdě hlásí – je mu přesně dvaaosmdesát let. Už léta se hlásí na všechny velké sportovní akce. Samozřejmě byl i na mistrovství světa ve fotbale v roce 1998 ve své Francii. K tomuto sportu má blízko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejstarší dobrovolník fotbalového mistrovství Evropy si udržuje kondici pétanquem i gymnastikou

„Fotbal jsem hrál jako kluk v Alžírsku, pak jsem začal s basketbalem, později jsem studoval žurnalistiku a nastoupil do listu Depeche du Midi místo jednoho novináře, který odcházel, a zůstal jsem v novinách 32 let! A pak jsem šel do rádia, komentoval zápasy přímo. To mě bavilo nejvíc,“ přiznává Roger.

Ten kromě Francie fandí i Španělsku a španělsky i mluví. Žije v Toulouse, ale ani ve svém věku to není žádný pecivál.

„Chodím na všechny zápasy místního klubu a dokonce jsem jel i do Angers, kde jsme se zachránili. Nepamatuji si žádného českého hráče, který tady hrál. Jeden tady hrál, ale nevím, jestli to byl Čech – jmenoval se Vožiak,“ vzpomíná.

Roger říká, že pro svou práci dobrovolníka nepotřebuje žádné zvláštní potvrzení od lékaře, ostatně k němu ani moc nechodí. Léto tráví na břehu Středozemního moře. A jeho recept na dobré zdraví?

„Se specialistou cvičím jednou týdně gymnastiku. Jsem samozřejmě vděčný za to, že mám tolik fyzických sil, že i ve svém věku mohu žít naprosto normálně. Vlastně jsem zapomněl – každé ráno v létě hraji pétanque, to je můj recept na dobré zdraví,“ dodává dvaaosmdesátiletý nejstarší dobrovolník fotbalového Eura.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme