Eurodeník 19. díl: Fotbal se v Marseille musí o pozornost dělit. Konkuruje mu pétanque

Zpravodaj ve Francii Jan Šmíd se v předposledním díle svého deníku z Eura zamyslel nad tím, které z měst turnaje bylo nejzajímavější. Vyhrála Marseille a nejen kvůli fotbalu. Ten se tam totiž musel o slávu dělit s koulemi pro pétanque.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzi slavili v ulicích Marseille postup do finále | Zdroj: Reuters

V ulicích Marseille, kde spolu popíjejí němečtí a francouzští fanoušci, zpívá jeden z fanoušků hymnu Reunionu na počest svého oblíbence Dmitriho Payeta. Pak vypráví o tom, že se odsud vypraví do Paříže, aby viděl vítězství Francie ve finále. Byl by ale raději, kdyby se rozhodující zápas hrál v Marseille.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd v Marseille sledoval nejen fotbalové zápasy

Je to fotbalové město a Velodrome je prý nejkrásnějším a nejmytičtějším stadionem,“ dodává fanoušek Yves, než se rozloučí.
Strhující atmosféra, bouřlivé publikum, po obavách z úvodu šampionátu opravdová oslava fotbalu bez jakýchkoliv incidentů. Marseille je opravdu fotbalovým městem, doplňuje ho ale i další sport.

Christophe držící v ruce petanquovou kouli říká, že mezi fotbalem a petanquem je to v Marseille tak půl na půl. Pétanque se prý stejně jako fotbal hraje všude, ale atmosféra prý není tak bouřlivá. Tento týden se navíc v Marseille proběhl světový šampionát v pétanque.

Turnaj má jedno zvláštnost. Christophe říká, že tu soupeřilo na čtyři tisíce týmů, což je dvanáct tisíc hráčů. Díky losu mohou naprostí amatéři, kteří se domluví a přihlásí na turnaj, narazit v prvním kole třeba rovnou na mistry světa, což se prý v žádném jiném sportu nemůže podařit.

V parku Borely na desítkách plácků bojují o postup do dalších kol opravdoví mistři. Sedmdesátiletý pán v klobouku říká, že se pétanque lze jen velmi těžko zlepšovat pílí. Pokud jste jednou špatný, tak špatným zůstanete, můžete trénovat, jak chcete. Bez určitého talentu se prý hrát nedá.

Petanque, ilustrační foto | Foto: Irena Šarounová

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme