‚Velmi komplexní a specifická situace.‘ Unie zvažuje, jak zformovat komisi i bez britského nominanta

Evropská unie zahájila řízení proti Velké Británii kvůli odmítnutí nominovat svého eurokomisaře. Toho musí podle pravidel navrhnout každá země. Londýn podle prohlášení komise porušil své povinnosti vyplývající z unijních smluv a požadavků Evropské rady. Britská vláda se dlouhodobě odmítá podílet na chodu nové unijní exekutivy kvůli plánovanému brexitu.

Brusel / Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová | Zdroj: Reuters

Budoucí předsedkyně komise Ursula von der Leyenová zaslala vládě Borise Johnsona dva dopisy, v nichž ji vyzvala k nabídnutí vhodného kandidáta. Z Británie ovšem dostala ve středu odpověď s tím, že kandidáta nenominuje kvůli blížícím se předčasným volbám, které obě komory parlamentu potvrdily na konci října. Konat se budou 12. prosince.

Britové se hájí svými volebními zásadami, podle kterých by vláda neměla v předvolebním období předkládat kandidáty na vysoké mezinárodní posty, včetně těch v evropských institucích.

Evropská komise ovšem Londýnu vzkázala, že národní pravidla nejsou ospravedlněním pro to, aby Británie porušovala své povinnosti. Právě dodržováním unijních pravidel podmínili lídři členských zemí nový tříměsíční odklad odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Konzervativcům chce svůj hlas hodit více než třetina Britů, ukázal průzkum. Před volbami mírně posílili

Číst článek

Komise měla původně začít fungovat v novém složení už na začátku listopadu. Kvůli schvalování kandidátů se ale její činnost rrrrrrrrrrrrrrrrrrro měsíc posunula. Jednou z možností je tak nyní další odklad. Podle vyjádření mluvčí zvolené komisařky to ale spíš vypadá, že Jean-Claude Juncker konečně přenechá své křeslo der Leyenové.  

Mluvčí Dita Spinantová řekla, že teď stojí před velmi komplexní a specifickou situací, se kterou se komise dosud nesetkala. Zvažuje proto teď všechny možnosti, jak se zachovat a zformovat komisi i bez nominanta z Británie tak, aby mohla začít fungovat 1. prosince.

Podle právníků unijních institucí by mohla Evropská komise v krajním případě začít v prosinci fungovat i bez britského člena. Podle agentury AFP získala von der Leyenová právní stanovisko, podle něhož neobsazený britský post nezabrání členům nové komise v tom, aby se ujali svých funkcí.

V minulosti už komise s menším počtem komisařů fungovala. O případném dalším postupu se rozhodne po uplynutí lhůty, kterou dala Londýnu, a to 22. listopadu.

Schvalování náhradníků

O posvěcení Evropským parlamentem žádali noví kandidáti z Francie, Maďarska a Rumunska. Ve čtvrtek odpovídali na dotazy členů parlamentních výborů při takzvaném grilování. Prošel Francouz Thierry Breton, který bude zastávat pozici eurokomisařem pro vnitřní trh.

Breton slíbil, že v souvislosti se svou dosavadní pozicí šéfa velké technologické firmy Atos předejde jakémukoli střetu zájmů. Většině europoslanců ujištění stačilo. Někteří ale dávali najevo obavy z možných vazeb na bývalou firmu.

Češi usilují o klíčová místa v Bruselu. Babiš přislíbil podporu, podle Prouzy je ale Úřad vlády pasivní

Číst článek

Francouzský komisař chce podpořit vznik fondu určeného pro průmyslové státy závislé na fosilních palivech, jehož finance by zmírnily dopady přechodu k ekologicky šetrnému hospodářství, i přijetí takzvaného „uhlíkového cla“, které se má vztahovat na zboží ze zemí, jež ignorují klimatickou odpovědnost.

Uspěla i Rumunka Adina Valeanová, která bude mít na starosti dopravu. Chce se soustředit na podporu levné železnice, boj za čistší vzduch ve městech či snahu o celoevropské sjednocení dálničních poplatků. Valeanová sice část poslanců zklamala nedostatkem znalostí, nakonec ale získala souhlas.

Na první pokus naopak neprošel maďarský kandidát Olivér Várhelyi, který by se měl starat o sousedskou politiku a rozšíření EU. Členové zahraničního výboru europarlamentu nebyli spokojeni s jeho ujišťováním o nezávislosti na maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Várhelyi proto musí písemně odpovědět na dodatečné otázky.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme