Eurokomisař Michel: Nováčci by měli dávat na rozvojovou pomoc víc

Rozvojová politika nových členských zemí Evropské unie i obnova přírodní katastrofou poničené Asie - to byla hlavní témata jednání eurokomisaře pro rozvoj a humanitární pomoc Louise Michela v České republice. Michel dnes vyzval unijní nováčky, aby se staly aktivními účastníky rozvojové politiky "pětadvacítky".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Louis Michel | Foto: Evropská komise

Podle Michela tento přístup zlepší mezinárodní profil země, nabídne nové příležitosti a pomůže vychovávat mladou generaci k respektu vůči základním právům a solidaritě. Zvyšování pomoci je navíc podle dohody z ářčáářMonterrey z roku 2000 pro nové členy povinné. "Novým členským státům jsem do roku 2009/2010 dal za cíl zvýšit rozvojovou pomoc do výše 0,17 procent hrubého národního příjmu a v roce 2015 jsou tyto země povinny dosáhnout úrovně 0,33 procenta. Jsem velmi rád, že je tento požadavek podporován a že se české orgány zavázaly veřejnou rozvojovou pomoc podstatně zvyšovat."

Česká republika nyní vydává na rozvojovou pomoc desetinu procenta HDP a uskutečňuje ve světě na 140 projektů. Podle šéfa české diplomacie Cyrila Svobody se tak náš příspěvek od roku 1999 zvýšil 4krát. "Česká republika je země, která přestala být země přijímací, ale je to země, ketrá poskytuje pomoc rozvojovou i humanitární."

Česká republika se významně podílí i na obnově jihovýchodní Asie. Na různých sbírkách se dosud podařilo vybrat na 325 miliónů korun a vláda poskytla přes 200 miliónů.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme