Desítky kandidátů se v evropských volbách budou ucházet o hlasy voličů mimo svou zemi

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis, někdejší eurokomisařka Neelie Kroesová nebo syn unijního brexitového vyjednavače Nicolas Barnier budou v květnových volbách kandidovat mimo svou zemi. Ačkoli kandidátní listiny ve všech unijních státech dosud nebyly uzavřeny, podobných případů jsou už teď nejméně dvě desítky, uvedl zpravodajský server Politico.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci Evropského parlamentu během jednání ve Štrasburku | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Unijní pravidla umožňují občanům členských zemí ucházet se v evropských volbách o hlasy voličů v jakémkoli státě, pokud splní tamní podmínky pro kandidáty. Již v minulých volbách před pěti lety byli takto zvoleni čtyři europoslanci a dá se očekávat, že letos se tento počet rozšíří, píše Politico.

Některé strany lákají politiky ze zahraničí ve snaze o celoevropský dosah, jiné sázejí na to, že jim známé tváře pomohou získat přízeň voličů. Mezi zastánce mezinárodního přístupu při sestavování kandidátek patří například francouzský prezident Emmanuel Macron, který loni neúspěšně navrhl, aby voliči vedle politiků z vlastní země mohli vybírat europoslance i ze společných celoevropských seznamů.

Překračující hranice

Letos má Macronovo hnutí Republika v pohybu někdejšího italského viceministra pro evropské záležitosti Sandra Goziho. Naproti tomu člen Macronova hnutí, Francouz Ugo Lopez, kandiduje za španělské liberály Ciudadanos.

„Nikdy nebudeme mít skutečnou evropskou demokracii, pokud nebudeme mít hnutí překračující hranice, pokud ty hranice sami nepřekonáme,“ přiblížil médiím Gozi své důvody, proč se uchází o hlasy voličů ve Francii.

Interaktivní kandidátky: proklikejte si, koho volit do Evropského parlamentu

Číst článek

Liberální Reformní hnutí belgického premiéra Charlese Michela zapsalo mezi své kandidáty Francouze Barniera, podle něhož je přeshraniční kandidatura „přesně v souladu s podstatou evropských voleb“.

Za vlámské liberály pro změnu kandiduje bývalá nizozemská eurokomisařka Kroesová. Její vlastní strana ji prý v Nizozemsku na kandidátku nezařadila, proto kývla na nabídku lídra vlámských liberálů Guye Verhofstadta.

Specifickou motivaci má bývalý šéf řecké státní kasy Varufakis, který proslul snahou opustit v průběhu řecké dluhové krize eurozónu. Na listině svého mezinárodního uskupení Demokracie v Evropě – hnutí 2025 se bude ucházet o přízeň voličů v Německu. Webu Politico sdělil, že svou kandidaturou chce symbolizovat, že „neexistuje střet mezi severem a jihem, mezi Řeky a Němci.“

„Jediný skutečný střet je mezi progresivní a autoritářskou politikou, všude,“ dodal Varufakis. Po eurovolbách, v nichž mu průzkumy dávají pouze mizivou šanci na úspěch, chce kandidovat i v parlamentních volbách v Řecku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme