Rumunka, Maďar, Rakušan a Polák. Čtyři navržení eurokomisaři musí vysvětlit majetkové poměry

Evropští poslanci nejsou spokojeni s tím, co jim část navržených eurokomisařů sdělila o svých majetkových poměrech. Čtyři z nich proto budou muset výboru pro právní záležitosti europarlamentu doložit, že u nich v souvislosti s majetkem nehrozí v nové funkci střet zájmů. Většina budoucích členů Evropské komise včetně Věry Jourové naproti tomu bez problémů prošla prvním hodnocením, které předchází slyšení ve výborech, vyplývá z informací ČTK.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí rakouský komisař pro rozpočet Johanes Hahn | Foto: Malíček Milan / Právo | Zdroj: Profimedia

Mezi navrženými členy unijní exekutivy, kteří vyvolali u europoslanců pochybnosti, je rumunská komisařka pro dopravu Rovana Plumbová a její maďarský kolega László Trócsányi, jenž má mít na starosti sousedskou politiku a rozšíření Evropské unie. Oba si právní výbor pozval na čtvrteční zasedání, aby dovysvětlili nejasnosti ve svém majetkovém přiznání.

Unijní zástupci zvolili první evropskou žalobkyní Rumunku Kövesiovou. Bude stíhat zneužívání dotací

Číst článek

Výbor dopisem, z něhož citoval web Politico, vyzval Rumunku, aby vysvětlila, proč zamlčela dva úvěry v celkové hodnotě téměř milionu eur (26 milionů korun). Půjčky si kdysi údajně vzala na nákup nemovitosti a na příspěvek své sociálnědemokratické straně.

Plumbovou zřejmě nečeká snadná situace ani v případě, že své finanční záležitosti objasní. Někteří poslanci ji považují za spolupracovnici ještě nedávno nejmocnějšího muže rumunské politiky Livia Dragney, který byl odsouzen ke třem a půl roku vězení za podplácení a zneužívání pravomocí. Část rumunských europoslanců už proto vyhlásila, že se pokusí jejímu schválení zabránit.

Trócsányi zase musí členům výboru vysvětlit, jak moc byla či stále je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojena na vládu Viktora Orbána. Údajná loajalita navrženého komisaře k maďarskému premiérovi, jehož vládnutí část levicových či liberálních europoslanců považuje za nedemokratické, může být pro Trócsányiho překážkou v úspěšném zvládnutí parlamentního grilování plánovaného na příští týden.

Akcie i vlastnictví bytu

Právní výbor zhodnotil jako problémové i akcie, které drží budoucí rakouský komisař pro rozpočet Johanes Hahn v několika bankách. Podle informací zmíněného webu jej poslanci dopisem vyzvali, aby se vlastnických podílů zbavil. Dovysvětlovat musí i polský kandidát na eurokomisaře pro zemědělství Janusz Wojciechowski, u něhož panují nejasnosti okolo vlastnictví bytu v Bruselu.

O budoucího eurokomisaře pro spravedlnost Didiera se zajímá policie. Důvodem je podezření z korupce

Číst článek

Dodatečně informace si už ve středu výbor vyžádal i od Španěla Josepa Borrella, který se má stát šéfem unijní diplomacie, navrženého belgického komisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse a Portugalky Elisy Ferreiraové, která má mít na starosti politiku soudržnosti. Podle informací ČTK však toto trio už své záležitosti dovysvětlilo.

U většiny dalších designovaných členů Evropské komise včetně Jourové či klíčových místopředsedů Franse Timmermanse, Margrethe Vestagerové a Valdise Dombrovskise neměl výbor k hodnocení finančních poměrů zásadnější připomínky.

Budoucím eurokomisařům se tak otevřela cesta ke slyšením ve výborech, která začnou příští pondělí a potrvají do 8. října. Jourovou budou europoslanci „grilovat“ v pondělí 7. října. Definitivní potvrzení celé komise pak bude mít v rukou říjnové plenární zasedání Evropského parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme