Dva kandidáti na členy Evropské komise vrátili europarlamentu náhrady, jejichž použití bylo nejasné

Francouzská kandidátka na eurokomisařku Sylvie Goulardová vrátila Evropskému parlamentu 45 000 eur (1,2 milionu korun), které v letech 2014 až 2015 jako europoslankyně vyplatila asistentovi, o jehož odvedené práci nejsou žádné důkazy. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Goulardová však není jedinou kandidátkou na členství v Evropské komisi Ursuly von der Leyenové, která se dostala do problémů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sylvie Goulardová, poslankyně Evropského parlamentu v letech od 2009 až 2017. | Zdroj: Reuters

Server Spiegel Online v pátek informoval, že Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF) zahájil kvůli cestovním náhradám vyšetřování Poláka Janusze Wojciechowského.

Jourová dostala nabídku dohlížet nad dodržováním principů práva a demokracie v Evropě, píše Politico

Číst článek

Viceguvernérku centrální banky a bývalou ministryni obrany Goulardovou navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron jako kandidátku na eurokomisařku na konci srpna. Její nominace vyvolala ve Francii jisté rozpaky, hlavně v souvislosti s podezřením, kterému čelí v kauze fiktivních asistentů europoslanců centristické strany MoDem.

Goulardová byla členkou MoDem do roku 2016, kdy se přidala k Macronovu hnutí Vpřed! Poslankyní Evropského parlamentu byla v letech od 2009 až 2017. V květnu 2017 se stala ministryní obrany v první vládě současného premiéra Édouarda Philippa. Funkce ministryně se ale vzdala po měsíci právě v souvislosti s aférou kolem europoslaneckých asistentů. Z Philippovy vlády tehdy odešli i další členové MoDem: François Bayrou a Marielle de Sarnezová.

,Nechtěla ho vyhodit‘

„Zaplatila Evropskému parlamentu tolik, kolik si Evropský parlament myslel, že je dlužna,“ řekl agentuře AFP zdroj z okolí Goulardové.

Babiš: Pokud by český komisař měl mít na starosti právní stát, tak by to byla obrovská důvěra

Číst článek

Částka 45 000 eur odpovídá platu, náhradám a dalším výdajů na asistenta Stéphana Thérou v období od 1. července 2014 do 28. února 2015, uvedla AFP s odvoláním na zdroj z vyšetřování kauzy kolem asistentů centristické strany MoDem. Podle něj neexistuje pro toto období „žádný důkaz“ o tom, že by Thérou skutečně pro Goulardovou pracoval.

Zdroj z okolí Goulardové řekl AFP, že Thérou, který byl jejím asistentem do voleb v květnu 2014, si hledal v inkriminovaném období novou práci. Tato činnost „trvala déle, než si myslel“ a europoslankyně se rozhodla mu raději dál platit, než jej prostě vyhodit.

,Administrativní chyby‘

Evropský parlament při vyšetřování v případu Goulardové zjistil „menší administrativní chyby“. Francouzské vyšetřování v kauze europoslanců MoDem pokračuje.

Německý server Spiegel Online v pátek informoval také o problémech dalšího kandidáta na eurokomisaře - Poláka Janusze Wojciechovského, který je nyní členem Evropského účetního dvora. Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF) se o něj začal zajímat kvůli „nesrovnalostem při vyplácení cestovních náhrad“ v době, kdy byl europoslancem, tedy v letech 2004 až 2016.

Wojciechovski německému serveru řekl, že už europarlamentu vrátil z vlastní iniciativy 11 250 eur (290 000 korun), když zjistil, že nemá dokumenty, které by dostatečně dokládaly cesty v letech 2009 až 2011. Jednalo se podle něj ovšem o administrativní pochybení. Podle serveru Spiegel Online se ale OLAF zajímá i o další vyplacené peníze.

Předsedkyně budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová by měla složení svého týmu oznámit v úterý. O Goulardové se hovoří v souvislosti s novým rezortem obrany, Wojciechovski by měl podle některých médií dostat na starosti zemědělskou politiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme