Europarlament kritizuje pomalý postup ve vyjednávání o brexitu. Může za to rozhádaná britská vláda

Práva unijních a britských občanů po brexitu nebo budoucí podoba hranic v Severním Irsku. I to jsou podle europoslanců stěžejní témata rozhovorů o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, ve kterých zatím nedošlo k velkému pokroku. Vyplývá to z rezoluce Evropského parlamentu, kterou v úterý schválil na zasedání ve Štrasburku.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Rezoluce zdůrazňuje, že se stále nepodařilo vyjednat stávající práva občanů sedmadvacítky a Británie. Také upozorňuje na neexistenci řešení specifického postavení Irské republiky a britského Severního Irska i s ohledem na to, aby tam znovu nezačal konflikt. A za třetí, europoslanci neshledávají dostatečný pokrok ani v otázce vypořádání finančních závazků Spojeného království.

Práva unijních občanů ve Spojeném království mají po brexitu chránit přímo britské soudy, říká Johnson

Číst článek

Jde o nezávazné usnesení, ke kterému bude přihlédnuto na summitu sedmadvacítky v Bruselu 20. října, kdy budou rozhovory o brexitu hodnotit lídři sedmadvacítky. Jakákoli konečná smlouva o brexitu mezi EU a Spojeným královstvím bude vyžadovat také souhlas Evropského parlamentu.

Britská premiérka Theresa Mayová se nedávno ve Florencii pokusila navrhnout, jak jednání odblokovat. Mimo jiné chce po brexitu aspoň zřídit dvouleté přechodné období. Řada europoslanců podle Radiožurnálu uvítala její vstřícný postoj. O projevu ve Florencii je ostatně zmínka i v rezoluci.

Mayová o brexitu: po odchodu z EU by mělo být přechodné období, Londýn chce nadále spolupracovat

Číst článek

Ale také v parlamentu zaznívala silná kritika nejednoty v britské vládě. Šéf europarlamentní frakce liberálů Guy Verhofstadt, který zastupuje parlament v jednáních o brexitu otevřeně řekl, že někteří ministři a vyjednavač Davies podle něj mají jiné postoje než Mayová.

Manfred Weber, šéf lidovců, což je největší frakce v europarlamentu, dokonce vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, ať už nepronáší další projevy, ale ať se ukáže jako vůdkyně a kvůli neshodám vyhodí ze svého kabinetu ministra zahraničí Borise Johnsona.

Na plénu ale také vystoupil vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier, který připustil, že zářijový projev Maové může znamenat jistý obrat. Také ale řekl, že je připraven jednat daleko intenzivněji a rychleji s tím, že času není nazbyt.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme