Europarlament podpořil vstupní rozhovory s Tureckem

Evropský parlament doporučil členským státům unie, aby bez zbytečného odkladu zahájily vstupní rozhovory s Tureckem. To je vyznění rezoluce, o které dnes hlasovali poslanci ve francouzském Štrasburku. Debata v parlamentu byla velmi bouřlivá a emotivní. Jde totiž o možný vstup ekonomicky slabé, muslimské země, která má na 70 milionů obyvatel. Eventuální připojení Turecka přitom velmi ovlivní budoucí charakter celé unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlasování v EP

hlasování v EP | Foto: EPA

V tajném hlasování převážili ti, kdo se zahájením vstupních rozhovorů souhlasí. Pro bylo 407 europoslanců, proti 262. Parlament nicméně apeloval na to, aby se dál velmi pečlivě monitoroval pokrok v dodržování lidských práv, situace žen a také náboženská svoboda.

Podle rezoluce bude případně start jednání začátkem dlouhého procesu, jehož konec je otevřený a nevede automaticky k přistoupení. Parlament ale podtrhl, že cílem jednání je členství Turecka v unii.

Rezoluci podpořila i velká většina českých poslanců. Pro byli občanští demokraté, včetně Jana Zahradila. "V tom hraje roli i naše vlastní úvaha o budoucnosti evropské architektury, která je jednoznačně vedena směrem k flexibilní, vícerychlostní Evropě. Myslíme si, že i tomu by integrace Turecka jako plnoprávného člena do EU mohla napomoci."

Pro se vyslovili i socialisté - Libor Rouček a Richard Falbr. "Otočit se k nim zády povede k tomu, že se to tam vůbec nezlepší. Takže já vidím v tom zahájení možnost udělat z Turecka demokratickou zemi podle našich kritérií; myslím si, že Turci si to zaslouží," míní Falbr.

A stejně tak hlasovala nezařazená Jana Bobošíková. "Není možné donekonečna od sebe oddělovat islámský a křesťanský svět."

Proti byli naopak Vladimír Železný, dva naši lidovci v parlamentu - Zuzana Roithová a Jan Březina - a také poslanci zvolení za SNK-ED, Tomáš Zatloukal a Josef Zieleniec.

"Mě mrzí, že česká vláda se odhodlala k tomu, že v Evropské radě premiér Gross bude hlasovat pro, aniž proběhla elementárně seriozní, veřejná diskuse," říká Zieleniec.

Rezoluce má poradní charakter. Samotné rozhodnutí o tom, zda zahájit přístupová jednání, učiní politické špičky pětadvacítky na summitu, který začíná zítra v Bruselu.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme