Europarlament se bude zabývat situací Romů v Evropě

Na to, jak si vedou členské země Unie s integrací romské menšiny do společnosti a jak Evropská komise kontroluje závazky, které si státy v tomto ohledu daly, se budou ptát poslanci Evropského parlamentu eurokomisařů a také zástupců polského předsednictví v Radě unie.Téma Situace Romů v členských státech je dnes odpoledne na programu zasedání europarlamentu ve Štrasburku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku.

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Jaká opatření přijímá Rada v souvislosti s porušováním základních práv v členských státech, zejména pokud jde o porušování práva na svobodu pohybu a usazování? Nebo, jakým způsobem se monitorují protiromské akce, ke kterým v Evropě dochází? Tyto a další podobné otázky hodlají poslanci napříč politickým spektrem položit Komisi a vedení Rady ministrů.

Už na jaře totiž Komise přijala rámcovou strategii pro začleňování Romů, kterých je v Evropě asi 10 až 12 milionů, do většinové společnosti a vyzvala členské země, aby do konce roku zpracovaly své národní strategie. Čtvrtina zemí je ještě nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslanec Richard Falbr se zúčastní debaty o Romech v europarlamentu

Například Francie měla loni v létě velkou ostudu z toho, jak deportovala ze svého území rumunské a bulharské Romy.

Nedá se ale vyloučit, že by v diskusi mohl někdo z poslanců poukázat i na situaci v Česku.

Za Česko se jednání zúčastní europoslanec Richard Falbr. Problémem podle něj je, že česká vláda nemá žádnou národní strategii pro integraci Romů, jak to členským zemím uložila Evropská komise.

Štrasburská inspirace

Parlament by podle něj měl přijmout taková opatření, která dovolí problematiku integrace Romů účinně řešit, nikoliv jen polemizovat.

„Aby se s Romy mluvilo a aby se pořád jenom neodsuzovali, protože ta atmosféra, která se vytvořila u nás, je neúnosná. Ten problém totiž není rasový, jak se někteří snaží říkat, ten problém je sociální. V oblastech na severu u nás – a samozřejmě, že si toho v členských zemích Evropské unie všimli – není práce ani pro Romy, ani pro Neromy,“ vysvětluje Falbr.

V září se ve Štrasburku konal summit starostů o Romech, říká také Falbr, ze kterého vyplynulo, že postavení Romů se zhoršuje téměř ve všech členských zemích Evropy. Starostové si pak podle něj ve společném prohlášení dali za cíl nést zodpovědnost za začlenění Romů.

„Chci přivést do Štrasburku v lednu 40 starostů z obcí, které mají problémy s Romy, anebo neví, jak je řešit. Sjednal jsem návštěvu štrasburské radnice, protože ve Štrasburku skutečně mají s Romy dobré výsledky,“ plánuje Falbr.

Pavel Novák, bre, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme