Europarlament: Slovensko zdržuje likvidaci bloků Jaslovských Bohunic

Zpráva Evropského parlamentu tvrdí, že likvidace odstavených bloků jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích na Slovensku nepokračuje podle plánu. Kromě Slovenska si kritiku vysloužilo i Bulharsko a Litva, kterým také Evropská unie pomáhá s likvidací odstavených jaderných bloků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JE Jaslovské Bohunice | Foto: Ľubomír Smatana

Slovensko podle europarlamentu příliš pomalu opravuje fyzickou ochranu elektrárny a pokulhává i budování přechodného úložiště radioaktivního odpadu.

Dva nejstarší bloky Jaslovských Bohunic muselo Slovensko zavřít na konci let 2006 a 2008, zavázalo se k tomu v přístupových jednáních s Evropskou unií. Brusel za to slíbil Slovensku finanční pomoc s likvidací odstavených bloků v celkové výši 613 milionů eur.

Evropský parlament teď chce, aby Slovensko zvýšilo tempo, než dostane další příspěvek. Podle europoslanců oslovených Slovenským rozhlasem je ale evropská pomoc stejně příliš malá a bylo by potřeba ji navýšit.

Europarlamentu se nelíbí z podobných důvodů také likvidace odstavených bloků v elektrárnách Ignalina v Litvě a Kozloduj v Bulharsku.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme