Europarlamentní frakce vyloučila Alternativu pro Německo. Strana se hodlá odvolat

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) ve čtvrtek s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad, důvodem jsou skandály týkající se volebního lídra strany Maximiliana Kraha. AfD se chce podle televize Welt odvolat. Europoslanci AfD se neúspěšně pokoušeli zabránit vyloučení celé strany tím, že vedení ID navrhli vyškrtnout z frakce jen Kraha.

Berlín/Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakát pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) pro nadcházející volby do Evropského parlamentu v roce 2024 v Berlíně, 10. května 2024

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) ve čtvrtek s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad, důvodem jsou skandály týkající se volebního lídra strany Maximiliana Kraha (ilustrační foto) | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Návrh na vyloučení celé europoslanecké delegace podal šéf frakce Marco Zanni. Pro odluku hlasovali podle německých médií mimo jiné italská Liga, ze které je i Zanni, česká Svoboda a přímá demokracie (SPD), francouzské Národní sdružení (RN) Marine Le Penové nebo belgický Vlámský zájem.

Nastal čas, abychom se od tohoto hnutí jasně oddělili, distancuje se Le Penová od AfD

Číst článek

Zanni v návrhu uvedl, že Krahovy aféry, a tím i všichni europoslanci AfD, poškozují soudržnost a pověst frakce. Kraha dohnaly kauzy týkající se podezření z přijímání úplatků za ruskou propagandu a také případ jeho asistenta, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu.

Zlehčování zločinů SS

Pobouření vyvolal i Krahův novinový rozhovor, ve kterém zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS. Kauza s možnými úplatky od proruské sítě se týká i dvojky eurokandidátky AfD a spolkového poslance Petra Bystroně.

Místopředseda SPD Radim Fiala připomněl středeční vyjádření hnutí, kterým se od AfD oficiálně distancovalo. SPD ve středu oznámila, že s AfD v Evropském parlamentu nebude společně zasedat. „SPD učinila stejné kroky jako francouzské Národní sdružení a italská Liga. Tím považujeme celou věc za uzavřenou,“ sdělil Fiala.

Nejnovější aféry AfD odvádějí pozornost od toho, že strana chce Německo odstřihnout od Západu

Číst článek

Vyloučení AfD z ID je na unijní úrovni vnímáno jako symbolický krok, protože Evropský parlament se znovu sejde až po červnových volbách. Rozhodnutí by podle některých komentátorů mohlo zároveň znamenat, že frakce ID po volbách neposílí tolik, jak se očekává.

Pro samotnou AfD je ale čtvrteční verdikt těžkou ranou, protože pravicově populistická strana tak přichází jen dva týdny před volbami do Evropského parlamentu o své obvyklé zahraniční spojence. Televize Welt to v komentáři označila dokonce za knockout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme