Europol při akci proti dark webu zatkl 288 lidí. Kriminalisté jim v devíti zemích zabavili 850 kilo drog

Při policejní operaci zaměřené proti internetovému obchodu s drogami přes tržiště na takzvaném dark webu kriminalisté koordinovaní Europolem zadrželi 288 lidí podezřelých z obchodu s drogami. Zabavili také přes 50 milionů eur (1,17 miliardy korun) v hotovosti a ve virtuálních měnách, 850 kilogramů drog a 117 střelných zbraní.

Haag (Aktualizováno: 17:59 2. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dark web je část internetu, která ale není dostupná z obvyklých internetových prohlížečů (ilustrační foto)

Dark web je část internetu, která ale není dostupná z obvyklých internetových prohlížečů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Síly z devíti zemí zakročily proti nelegálnímu tržišti Monopoly Market, v tiskové zprávě o tom v úterý informoval Europol. Česká republika se na akci nepodílela. 

Singapur popravil muže za prodej marihuany. Na výzvu OSN o zrušení trestu smrti nereagoval

Číst článek

Operace s krycím názvem SpecTor se uskutečnila v několika etapách v Brazílii, Británii, Francii, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rakousku, Spojených státech a ve Švýcarsku.

Většina zabavených drog byly amfetaminy, našlo se ale také 43 kilogramů kokainu, stejný objem extáze a deset kilogramů pilulek LSD. Přes 150 lidí zadrželi policisté v USA, po zhruba 50 také ve Velké Británii a Německu.

„Náš vzkaz zločincům na dark webu je následující: můžete se snažit schovávat v nejzazších koutech internetu, ale ministerstvo spravedlnosti vás najde a požene vás za vaše zločiny k odpovědnosti,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

150 lidí v USA

V USA bylo podle Garlanda v rámci operace zaměřené proti obchodu s fentanylem a dalšími drogami zadrženo 153 lidí.

Na internetu jsou stránky, co radí, jak spáchat sebevraždu. V Česku je to legální

Číst článek

Základem pro analytickou práci Europolu byly důkazy poskytnuté německými orgány, které v prosinci 2021 odhalily zločineckou infrastrukturu tržiště. Dark web je část internetu, která ale není dostupná z obvyklých internetových prohlížečů.

Díky novému zátahu teď kriminalisté získali rozsáhlé seznamy prodejců a kupujících po celém světě a tisícovkám „zákazníků“ prodejců drog tak hrozí stíhání, uvedl Europol.

Loni v dubnu už policisté z Německa a USA rozprášili nelegální tržiště Hydra, které mělo odhadované příjmy 1,3 miliardy eur (30,6 miliardy korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme