Policie při obřím zátahu zatkla 44 lidí v deseti zemích, devět v Česku, informoval Europol

Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí podezřelých ze zločinného spolčení, pašování drog a praní špinavých peněz. Devět osob bylo zatčeno v Česku, stejný počet ve Francii a sedm lidí zatkli policisté na Slovensku a v Litvě. Kromě toho policie zasahovala také v Lotyšsku, Polsku, Norsku, Německu, Španělsku a USA. Informovala o tom v pátek unijní policejní organizace Europol.

Tento článek je více než rok starý.

Video Haag (Aktualizováno: 18:30 25. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování v osmi zemích odhalilo, že několik zločineckých organizací spolupracovalo při rozsáhlé trestné činnosti v Evropské unii i mimo ni. Do bezprecedentní mezinárodní operace se zapojily justiční a donucovací orgány z 11 zemí.

Europol uvedl, že všichni zatčení patřili k jedné z nejnebezpečnějších zločineckých skupin v Evropě. Zločinecká síť působila v Litvě, Lotyšsku, České republice, Polsku, Francii, Německu a Slovenské republice.

Nejhledanější Čech je po 11 letech na útěku zpět v Praze. Policie ho přivezla ze Senegalu, kde byl zatčen

Číst článek

Policie prohledala během zátahu skoro stovku míst po celé Evropě a zabavila mimo jiné velké množství nelegálních drog - kokainu, metamfetaminu (pervitinu), hašiše a marihuany - ukrytých například v nákladních autech. Zásilky drog byly nalezeny také v lodích a náklaďácích. 

Na videu, které zveřejnil Europol, je vidět, že bezpečnostní složky zabavily i množství peněz v hotovosti, zbraně nebo drahé hodinky.

Podle vyšetřovatelů se zločinecká skupina soustředila právě na pašování narkotik a používala sofistikované metody, jak uniknout pozornosti mužů zákona. Samotný rozsah obchodování s drogami připisovaný této zločinecké síti je obrovský, přičemž aktivity jsou hlášeny napříč třemi kontinenty.  

Kooperace mezi světadíly

„Zločinecká skupina měla strukturu podobnou byznysovému prostředí, kde jednotlivé skupiny a překupníci navázali přeshraniční vztahy a měli pod kontrolou celý řetězec - od organizování obřích zásilek drog až po distribuci v Evropě i jinde,“ uvedl Europol. 

‚Okradou vás hned, jakmile získají přístup do vašeho zařízení.‘ Policie varuje před ‚kryptošmejdy‘

Číst článek

Mezinárodní spolupráce koordinovaná Europolem a Eurojustem měla zásadní význam pro dopadení pachatelů, kteří se nacházeli na různých lokacích po celém světě.

„Zločinci umějí dobře spolupracovat bez ohledu na hranice - a operace jako tato dnes ukazují, že justiční a policejní orgány to dovedou rovněž. Úspěch této operace ukazuje, jak účinné a dalekosáhlé mohou být naše akce, když spojíme síly,“ uvedl ředitel odboru závažného a organizovaného zločinu Europolu Jari Liukku.

„Na akci se podílela Národní protidrogová centrála PČR, zadrženo bylo devět osob z nichž osm je stíháno vazebně,“ uvedla na twitteru česká policie. O podrobnostech chce informovat v následujících dnech.

Europol uvedl, že kromě Národní protidrogové centrály se na zátahu na území ČR podílelo také krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci. Celkem se do akce zapojily úřady v jedenácti zemích.

mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme