Zločinci se přizpůsobili pandemii, uvádí Europol. Klesá počet vloupání, výrazně posílila kyberzločinnost

Obchodování s rouškami či falešnými vakcínami, podvody cílené na seniory, zneužívání dětí na internetu – zločin se podle Europolu adaptuje rychle i během pandemie. Zákaz vycházení sice snížil počet vloupání, noční zákaz vycházení mohl sebrat vítr z plachet kapsářům a mezinárodní obchod s drogami se potýká s uzavřenými hranicemi, ale pandemie onemocnění COVID-19 dala na starém kontinentu vzniknout novým odvětvím zločinu, píše agentura AFP.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské země se během pandemie potýkají s nárůstem kyberkriminality (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

„Zločinci se rychle chopili příležitosti využít krize. Buď aplikovali staré postupy na současnou situaci, nebo se začali zabývat novou nelegální činností,“ uvádí unijní policejní agentura Europol. „Podvodníci rychle upravili známá podvodná schémata a využívají strachu a nervozity evropských občanů,“ vysvětluje agentura.

Počet vykradených aut neroste, lidé si za vládních opatření podle policie jen více všímají svého okolí

Číst článek

Podle šéfky Europolu Catherine de Bolleové zločince za krize zajímá jen jak vydělat co nejvíc peněz.

Bezpečnostní složky v mnoha evropských zemích zaznamenaly pokles v takzvaném tradičním zločinu. Ve Španělsku policie od poloviny března, kdy země omezila volný pohyb obyvatel, zaznamenala padesátiprocentní propad v počtu kriminálních činů v porovnání s minulým rokem. Díky tomu, že lidé pracují z domova, hlásí výrazný pokles v počtu vloupání i švédská policie.

Využívání krize

Druhou stranou mince je však rozkvět jiných odvětví v kriminálním podsvětí a aktivit přímo souvisejících s pandemií.

V některých lidech zdravotní krize „probudí to nejhorší“, nechala se nedávno slyšet britská policie, která takto okomentovala případ krádeže kyslíkových bomb v nemocnici v Manchesteru.

Evropské země se také potýkají s prudkým nárůstem kyberzločinů. „Zločinci cílí na osoby, které si chtějí koupit zdravotní pomůcky na internetu. Zasílají e-maily nabízející falešnou zdravotní pomoc a podvádějí tak zranitelné občany nebo lidi v izolaci,“ uvádí britský Národní kriminální úřad.

Německo se chystá na nárůst případů domácího násilí, v době dlouhodobé karantény jejich počet roste

Číst článek

Podvodné zprávy

S internetovou kriminalitou se muselo vypořádat i Německo či Dánsko. „Kyberzločinci zneužívají obav ohledně koronaviru k šíření podvodných e-mailů,“ uvedla německá policie. Dánská vláda slíbila, že všechny „koronavirové kriminálníky“, mimo jiné zloděje dezinfekčních prostředků nebo lupiče vydávající se za zdravotníky, exemplárně potrestá.

Před vlnou podvodných e-mailů varovala i Světová zdravotnická organizace, podle níž podvodníci rozesílají jejím jménem nevyžádanou poštu. Pod záštitou organizace se snaží z obětí vylákat peníze nebo osobní údaje.

Švédská policie v jedné z tamních rozhlasových stanic varovala, že na internetu roste aktivita sexuálních predátorů. „Děti a mladiství jsou doma častěji online, mimo obvyklá přístupová místa, kde jsou pod kontrolou dospělých,“ uvedla Anna Hildingsonová Boqvistová z organizace ECPAT, která ve Švédsku bojuje proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Italské úřady se oproti tomu obávají ekonomických dopadů koronavirové krize na malé živnostníky, které hospodářský propad poznamená nejvíce. Takto zasažení podnikatelé se mohou ve snaze o záchranu živobytí obrátit na mafii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme