Europoslanci budou grilovat eurokomisaře Oettingera. Nelíbí se jim, že má na starost etiku

Německého eurokomisaře Günthera Oettingera čeká takzvané grilování v Evropském parlamentu. Slyšení před třemi poslaneckými výbory musí absolvovat poté, co v Evropské komisi převzal rezort rozpočtu a lidských zdrojů. Oettinger nedávno pobouřil část poslanců svými výroky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze začíná Evropské jaderné fórum, předseda vlády ČR. Petr Nečas a Gunther Oettinger. | Foto: Filip Jandourek

Vlnu kritiky Oettinger vyvolal svým loňským projevem, ve kterém se urážlivě vyjadřoval o homosexuálech nebo Číňanech. Ty nazval šikmoočka, za což se později omluvil. Skandál způsobila také eurokomisařova cesta letadlem neregistrovaného proruského lobbisty.

Jeho kritici, mezi které nepatří jen poslanci ale také nevládní organizace, přitom upozorňují, že v nové funkci má Oettinger mít na starosti i dodržování etických pravidel. Po slyšení před třemi poslaneckými výbory nebude o dalším osudu komisaře rozhodovat jako obvykle plénum parlamentu, ale jen jeho vedení.

Eurokomisař Oettinger se Číňanům omluvil za 'šikmoočka'

Číst článek

Oettinger byl doposud komisařem pro digitální ekonomiku. Rezort rozpočtu a lidských zdrojů převzal po bulharské eurokomisařce Kristalině Georgievové, která přešla do vedení Světové banky.

Po Bulharce by se také mohl stát místopředsedou Evropské komise. O tomto jmenování její předseda Jean-Claude Juncker zatím nerozhodl. Zvažovaná nominace Oettingera má ale také mnoho kritiků.

Německý eurokomisař měl problémy se svými výroky už v minulosti. Při jeho posledních skandálech ho podpořil nejen Juncker, ale i kancléřka Angela Merkelová. Oettinger je členem její strany CDU.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme