Europoslanci budou o předsedovi EK hlasovat už příští týden

O novém předsedovi Evropské komise budou europoslanci hlasovat už příští středu. Shodli se na tom představitelé frakcí v Evropském parlamentu. Sociálním demokratům se tak nepodařilo prosadit další odklad hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso | Foto: European Commission Audiovisual service

Jediným kandidátem je stávající šéf Komise Portugalec José Manuel Barroso. Levice požadovala odložení hlasování až na dobu, kdy vstoupí v platnost Lisabonská smlouva. Ta pravomoci Europarlamentu zvyšuje.

Lidovci a liberálové se ale postavili proti, a tak bude Barroso obhajovat funkci už ve středu. Sociálně demokratická frakce podle svého šéfa Martina Schulze zatím nemá jasno, jak bude hlasovat.

"Některé kolegyně a kolegové chtějí, abychom hlasovali proti Barrosovi, jiní zase mají názor, že bychom mu měli klást podmínky."

Barroso má jisté hlasy evropských lidovců a konzervativců. Socialisté a liberálové se definitivně rozhodnou až den před hlasováním. Spekuluje se o tom, že někteří poslanci těchto frakcí Barrosa podpoří, a ten tak získá potřebnou nadpoloviční většinu.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme