Europoslanci budou o předsedovi EK hlasovat už příští týden

O novém předsedovi Evropské komise budou europoslanci hlasovat už příští středu. Shodli se na tom představitelé frakcí v Evropském parlamentu. Sociálním demokratům se tak nepodařilo prosadit další odklad hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso | Foto: European Commission Audiovisual service

Jediným kandidátem je stávající šéf Komise Portugalec José Manuel Barroso. Levice požadovala odložení hlasování až na dobu, kdy vstoupí v platnost Lisabonská smlouva. Ta pravomoci Europarlamentu zvyšuje.

Lidovci a liberálové se ale postavili proti, a tak bude Barroso obhajovat funkci už ve středu. Sociálně demokratická frakce podle svého šéfa Martina Schulze zatím nemá jasno, jak bude hlasovat.

"Některé kolegyně a kolegové chtějí, abychom hlasovali proti Barrosovi, jiní zase mají názor, že bychom mu měli klást podmínky."

Barroso má jisté hlasy evropských lidovců a konzervativců. Socialisté a liberálové se definitivně rozhodnou až den před hlasováním. Spekuluje se o tom, že někteří poslanci těchto frakcí Barrosa podpoří, a ten tak získá potřebnou nadpoloviční většinu.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme