Europoslanci: Češi prosazují zpátečnický model fungování rodiny

Češi chtějí nahnat ženy domů k dětem a znemožnit jim rozvíjet profesní kariéru. Myslí si to Evropský parlament. Ten schválil rezoluci, která kritizuje české předsednictví Unie. Podle europoslanců chceme totiž přehodnotit cíle Unie v péči o děti. Přijatá rezoluce nemá žádnou právní závaznost. Česko postoj Evropského parlamentu zásadně odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament v Bruselu

Evropský parlament v Bruselu | Foto: Magdaléna Trusinová

Evropská unie si v roce 2002 stanovila cíle ohledně počtu jeslí a školek pro děti v příslušném věku. Do roku 2010 by měly být dostupné školky pro 90 procent dětí. Do jeslí by měla mít možnost docházet nejméně třetina malých Evropánků.

Europoslanci se nyní obávají, že české předsednictví chce tyto cíle zpochybnit. Chce prý otevřít debatu, jestli jsou tyto kvóty správné, a jestli mají platit pro všechny země. Proto europoslanci odhlasovali rezoluci, která nad tím vyjadřuje silné znepokojení.

Česká republika ale kritiku odmítá. Upozorňuje, že tuto politiku EU přijala ještě před vstupem nových členských států, a proto nezohledňuje jejich podmínky. V Česku chodí do jeslí vůbec nejméně dětí ze všech států sedmadvacítky.

Europoslanec Jaroslav Zvěřina (ODS) s kritikou svých kolegů nesouhlasí: "Oni to otočili tak, že my ženeme děti z mateřských škol do rodin, a že ženeme ženy k plotně a dětem. To tak není. My jen chceme vytvořit takové podmínky, aby ty matky, které se rozhodnou vychovávat malé děti samy, byly oceněny."

Naopak podle europoslance za ČSSD Richarda Falbra je kritika na místě: "Tady jde spíš o tendenci. O to, aby se počet míst v jeslích a ve školkách zvyšoval. Protože ženy jsou stále vzdělanější, chtějí do práce. A je logické, že by měly mít vytvořeny podmínky."

Právě o tomto tématu chce české předsednictví už tento týden v Praze na setkání ministrů pro rodinu diskutovat. Podle ministra práce a sociální věcí Petra Nečase třeba jednat o tom, do jaké míry je to uskutečnitelné a aby rodiny měly možnost volby:

"Zda například půjde do zaměstnání ten rodič, který o dítě pečuje - zpravidla maminka - po několika měsících. Anebo naopak několik let s ním zůstanou doma. My nechceme tlačit rodiny ani k jednomu modelu chování. Nechceme nařizovat, že musí zůstávat doma nebo naopak, že mají děti dávat do jeslí. Naše politika je v tomto velmi vyvážená. My chceme vytvořit spektrum možností, aby se každá rodina mohla rozhodnout podle svých konkrétních požadavků a podmínek."

S ministrem Nečasem jsme o tématu mluvili v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ!

Přečtěte si také:
Podle Evropské unie máme málo jeslí
Rodiče dětí z Turnova diskutují o potřebě jeslí
V Berouně plánují novou školku
V Bílině na Teplicku začne od září fungovat nová mateřská školka
Strakoničtí radní zjišťují, zda mají lidé zájem o zřízení jeslí

Katarína Brezovská, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme