Europoslanci chtějí prosadit zákaz symbolů komunismu

Skupina poslanců v Evropském parlamentu žádá zákaz komunistických symbolů. Ten by podle nich měl jít ruku v ruce s případným celounijním zákazem symbolů nacistických. Za iniciativou stojí pravicoví europoslanci z postkomunistických zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Vítá ji i Jan Zahradil z ODS, podle kterého se s extrémní levicovou ideologií zachází v rukavičkách. Různý přístup ke krajní pravici a krajní levici je podle něj nepřípustný dvojí standard, se kterým by se mělo skoncovat.

Místopředseda EP Miroslav Ouzký má za to, že podobně se k tomu postaví i všichni další europoslanci za ODS: "Občané České republiky, kteří mají 40 let zkušenosti s jinou totalitou, stejně zrůdnou, která postihla tuto zemi možná ještě více, než-li ta nacistická, tak myslím, že nemohou mít problém se zákazem komunistických symbolů a postavit je na roveň těch nacistických."

Jiný názor má na iniciativu taženou bývalým litevským prezidentem Vytautasem Ladsbergisem místopředseda komunistické frakce v europarlamentu Miloslav Ransdorf z KSČM: "Je projevem ztráty zdravého politického rozumu a snahy vyřadit svobodnou soutěž politických myšlenek. Myslím, že k takovým optřením sahá pouze ten, který se neumí prosadit jinak."

Komisař Franco Frattini, který dostal od europoslanců dopis s požadavkem na zákaz komunistických symbolů, se k tomu zatím staví zdrženlivě. O zákazu nacistických symbolů budou ministři vnitra a spravedlnosti "pětadvacítky" jednat 24. února. Frattini europoslancům vzkázal, že uvítá, když se souběžně v Evropském parlamentu rozběhne o celé věci široká politická debata.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme