Europoslanci chtějí prosadit zákaz symbolů komunismu

Skupina poslanců v Evropském parlamentu žádá zákaz komunistických symbolů. Ten by podle nich měl jít ruku v ruce s případným celounijním zákazem symbolů nacistických. Za iniciativou stojí pravicoví europoslanci z postkomunistických zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Vítá ji i Jan Zahradil z ODS, podle kterého se s extrémní levicovou ideologií zachází v rukavičkách. Různý přístup ke krajní pravici a krajní levici je podle něj nepřípustný dvojí standard, se kterým by se mělo skoncovat.

Místopředseda EP Miroslav Ouzký má za to, že podobně se k tomu postaví i všichni další europoslanci za ODS: "Občané České republiky, kteří mají 40 let zkušenosti s jinou totalitou, stejně zrůdnou, která postihla tuto zemi možná ještě více, než-li ta nacistická, tak myslím, že nemohou mít problém se zákazem komunistických symbolů a postavit je na roveň těch nacistických."

Jiný názor má na iniciativu taženou bývalým litevským prezidentem Vytautasem Ladsbergisem místopředseda komunistické frakce v europarlamentu Miloslav Ransdorf z KSČM: "Je projevem ztráty zdravého politického rozumu a snahy vyřadit svobodnou soutěž politických myšlenek. Myslím, že k takovým optřením sahá pouze ten, který se neumí prosadit jinak."

Komisař Franco Frattini, který dostal od europoslanců dopis s požadavkem na zákaz komunistických symbolů, se k tomu zatím staví zdrženlivě. O zákazu nacistických symbolů budou ministři vnitra a spravedlnosti "pětadvacítky" jednat 24. února. Frattini europoslancům vzkázal, že uvítá, když se souběžně v Evropském parlamentu rozběhne o celé věci široká politická debata.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme