Europoslanci chtějí prověřit vznik Rusnokovy vlády. Nemluvte nám do našich záležitostí, vzkazuje Zeman

Vznik současné vlády Jiřího Rusnoka vzbudil pochybnosti mezi některými členy Europarlamentu. Debatu o jejím jmenování vyvolala dvojice vlivných europoslanců, která požaduje, aby Evropská komise prověřila kroky českého prezidenta. Miloš Zeman do Bruselu vzkazuje, aby nemluvil do interních záležitostí, a připomíná, že jedná v souladu s českou ústavou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval 25. června na Pražském hradě novým premiérem bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka | Foto: ČTK

„Já sám bych nezkoumal Evropskou unii, protože se domnívám, že za ni odpovídá europarlament. Stejně tak bych nezkoumal ústavu České republiky, která jasně říká, že prezident republiky jmenuje předsedu vlády, aniž by stanovila podmínku, že tuto vládu musí předem schválit sněmovna,“ říká Zeman.

Nejvyšší hlava státu připomíná, že vláda Jiřího Rusnoka samozřejmě musí do třiceti dnů požádat sněmovnu o důvěru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iniciativu dvojice europoslanců, kteří volají po přezkoumání vzniku nové české vlády Evropskou komisí, komentovali ve vysílání Radiožurnálu europoslanci Jan Březina (KDU-ČSL) a Libor Rouček (ČSSD).

Český europoslanec za ČSSD Libor Rouček považuje kritiku svých evropských kolegů za účelovou:

„Evropská pravice ztrácí půdu pod nohama, ztrácí jedny volby za druhými a snaží se po negativních zkušenostech s Berlusconim nebo Orbánem hledat problémy v těch zemích, kde vládne, nebo je pravděpodobnost, že bude vládnout, levice.“

Rouček je přesvědčen, že aktivita Broka a Karase je předčasná a za pravdu mu dává i europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina. Podle něj jde o izolovanou iniciativu dvou politiků.

„Myslím, že celá ta situace má ještě hodně daleko k tomu, aby byla posuzovaná na evropské úrovni jako nesoulad s hodnotami,“ uvádí Březina.

Podle Němce Elmara Broka a Rakušana Othmara Karase by se měla Evropská komise ujistit, zda jmenování nové české vlády neodporuje unijním hodnotám.

Oba europoslanci zdůrazňují, že vlády ve všech státech unie musí být odpovědné parlamentu. Vláda bez parlamentní podpory podle nich podkopává stabilitu země. Brok a Karas připomínají, že unijní státy se zavázaly dodržovat demokratické principy a principy právního státu.

Karas je jedním z místopředsedů europarlamentu, Brok šéfuje jeho zahraničnímu výboru. Evropská komise zatím na dotaz Českého rozhlasu, jak na výzvu zareaguje, neodpověděla. Zdůraznila jen, že europarlament ji nemůže úkolovat a případné šetření by mohla zahájit jedině z vlastní iniciativy.

Ondřej Houska, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme