Europoslanci chtějí více působit na Kanadu kvůli vízům pro Čechy

Poslanci Evropského parlamentu se zastali Česka v jeho sporu s Kanadou, která předloni obnovila víza pro české občany. Prohlášení europoslanců vyzývá Evropskou komisi, aby připravila a podnikla jasná opatření proti Kanadě, pokud tamní vláda v dohledné době nepřehodnotí vízovou politiku vůči Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní pas. Ilustrační foto.

Cestovní pas. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kanda pro Čechy zavedla víza v roce 2009 v reakci na imigraci českých Romů. Praha po komisi požadovala, aby jako odvetný krok navrhla vízovou povinnost pro kanadské diplomaty. Brusel se k tomu ale neodhodlal. To kritizuje europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová, která petici v parlamentu společně s europoslancem Miroslavem Ouzkým z ODS navrhla.

„Toto prohlášení může vytvořit tlak, který bude muset vzít komise trochu vážněji. Každopádně je to ostuda pro komisi, protože nadpoloviční většina poslanců se podepsala pod formulace, že Evropská komise nepracuje v této věci tak, jak by měla,“ míní Roithová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výzvě Evropského parlamentu jsme v Ozvěnách dne hovořili s europoslanci Zuzanou Roithovou a Richardem Falbrem.

Jak uvedla v Ozvěnách dne, ještě se nestalo, aby výzva Evropského parlamentu zůstala bez odezvy Komise a Rady. Dodala také, že europoslanci v tlaku hodlají pokračovat. „Začíná další podpisová akce, která se týká dalších zemí, které jsou postižené diskriminací dvojího evropského občanství, jako je Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Kypr a za chvíli to bude asi i Maďarsko,“ přiblížila.

Rouček a Falbr prohlášení nepodepsali

Z českých europoslanců prohlášení odmítli podepsat dva zástupci sociální demokracie - místopředseda parlamentu Libor Rouček a Richard Falbr. Podle něj se Česko v Unii nechová solidárně s ostatními, takže by samo nemělo čekat žádnou podporu.

„Když Česko vyjednávalo víza s USA, tedy v době kdy se měl u nás postavit radar, tak upozorňovala Komise i členské státy EU, abychom to nedělali, protože vyjednává Evropská unie. Ale tehdejší naši politici mysleli, že mají nějaké výsadní postavení ve vztahu k USA. Takže není divu, že když my jsme se ocitli v této situaci, tak se za nás prostě nikdo nepostavil,“ uvedl v Ozvěnách dne.

S tím ale nesouhlasí Zuzana Roithová. „Pokud jde o víza s USA, tak EU nebyla solidární s tím, že Polsko, Česká republika a další země chtěly mít také bezvízový styk a nechala nás v tom,“ řekla.

Co se týče sporu o kanadská víza, podle europoslankyně se problém týká azylového zákona Kanady. „Kanada sice tento zákon změnila, přesto ale není zatím ochotna stanovit termín, kdy víza pro české občany zruší. A to je vážný problém, protože to nepálí ani Kanadu, ani pani eurokomisařku Malströmovou. A mým cílem je, aby je to opravdu pálilo,“ vysvětlila.

Dodala, že pokud eurokomisařka Malströmová, která má celou věc na starosti, na deklaraci nezareaguje, nebude příště parlamentem schválena do této funkce. „A je možné, že budeme žádat i její výměnu nebo náhradu. Myslím si, že máme dostatečné politické nástroje,“ uvedla.

Richard Falbr v této souvislosti uvedl, že pod takovou žádost by svůj podpis nepřidal. Dodal také, že nevěří, že Evropská komise vyjde vstříc nynějšímu prohlášení Evropského parlamentu. „Zatím se pouze sebraly podpisy a takových prohlášení po europarlamentu tady běhá,“ řekl.

Milan Kopp, Katarína Brezovská, Ondřej Houska, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme