Europoslanci chtějí vyhlásit 23. srpen Evropským dnem obětí totalitních režimů

Dvacátý třetí srpen by se měl podle poslanců Evropského parlamentu stát Dnem obětí všech totalitních a autoritářských režimů. Vyzvali k tomu na své schůzi v Bruselu. Podle usnesení nebude Evropa sjednocená, dokud nepovede otevřenou diskusi o zločinech fašistických i komunistických režimů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětem komunismu | Foto: Alexandr Pícha

Evropský parlament vyzval drtivou většinou hlasů k vytvoření platformy evropské paměti a svědomí. Ta má podpořit vybudování sítě pro spolupráci mezi národními instituty, které zkoumají historii totalitních režimů.

Poslanci žádají také vytvoření celoevropského dokumentačního střediska a postavení památníku obětem všech totalitních režimů. Jejich památka by se měla připomínat 23. srpna.

Poslankyně za Evropskou lidovou stranu Jana Hybášková v diskusi k usnesení připomněla, že zatímco obětem nacismu a fašismu se dostalo odškodnění, miliony obětí komunismu se jej nedočkaly.

Europoslanec za frakci Jednotné evropské levice, sdružující hlavně evropské komunisty, Vladimír Remek prohlásil, že snahy udělat rovnítko mezi komunismem a nacismem či fašismem zavání politickou účelovostí.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme