Europoslanci chtějí zakázat tenké cigarety. Jejich výrobce vyzývá kuřáky, aby hlasování ovlivnili

Někteří kuřáci nacházejí v cigaretových krabičkách lístečky s nápisem "Nedovolte Evropské unii, aby zakázala Vaše tenčí a mentolové cigarety!". Dává je tam výrobce Philip Morris, který tak reaguje na chystaný zákaz výroby těchto cigaret. Odpůrce kouření kampaň nepřekvapuje, stále se obávají o zdraví především mladých lidí, kteří slim a mentolové cigarety kouří nejčastěji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto)

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na malém papírku je kromě věty vyobrazený tmavý profil kuřáka, který si zapaluje cigaretu. Jeho silueta je v přeškrtnutém červeném kruhu, na jehož okraji je bílý nápis "mentolové a tenčí cigarety".

Obrázek připomíná zákazovou dopravní značku. Na druhé straně papírku je napsáno, jak může kuřák zákazu výroby těchto cigaret zabránit. Tedy to, že může napsat europoslancům mail.

Zda lidé mohou takovým způsobem zákazu skutečně zabránit, nikdo neví. Odpověď nezná ani výrobce cigaret Philip Morris. Firma nicméně kromě českých kuřáků podobným způsobem oslovila také německé, italské nebo finské.

Například europoslanci Liboru Roučkovi z ČSSD už přišlo asi 30 mailů. Vliv na jeho rozhodování o tom, jak bude hlasovat, prý ale nemají.

„Jsem si vědom toho, že kouření škodí zdraví. Tabákové firmy dělají všechno možné, aby oddálily nejrůznější zákazy a omezení,“ říká Rouček.

Naopak europoslanec Hynek Fajmon z ODS prý zatím žádné maily od kuřáků nedostal. O svém hlasování už má ale také jasno: „Já budu hlasovat proti tomuto návrhu, protože ho považuji za zbytečně přísný.“

Budí dojem štíhlosti a neškodnosti

Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze vidí nebezpečí hlavně v tom, že firma může tímto způsobem oslovit i nedospělé kuřáky. Byť maily europoslancům můžou prostřednictvím firmy Philip Morris posílat jen plnoletí kuřáci. Slimky a mentolky totiž často kouří i mladiství.

„Slimky budí dojem štíhlosti, zdraví neškodnosti, mentol ale dráždí chladové receptory v krku. Máme pocit, že vdechujeme čistý a chladný vzduch. Pravý opak je ale pravdou,“ říká Králíková.

O zákazu výroby slimek a mentolových cigaret budou europoslanci hlasovat 10. září. O kompromisní podobě nové regulace pak budou zástupci parlamentu jednat s Litvou, která unii předsedá.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme