Europoslanci chtějí zastavit přístupová jednání s Tureckem. Ohrožujete svoji pověst, zní z Ankary

Europoslanci ve čtvrtek ve Štrasburku vyzvali Evropskou komisi a členské státy, aby pozastavily přístupová jednání s Tureckem, pokud Ankara začne beze změny uplatňovat ústavní reformy, jež upevňují moc prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Reformy schválili Turci v dubnovém referendu.

Brusel/Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan směřuje Turecko k prezidentskému systému - a posílení své moci. | Zdroj: Německo, Reuters

V právně nezávazné rezoluci poslanci zároveň uvedli, že si přejí, aby EU pokračovala v konstruktivním a otevřeném dialogu s Ankarou.

Volení zástupci vyjádřili znepokojení nad „ústupem od právního státu, dodržování lidských práv, svobody médií a boje proti korupci" v Turecku. Odsoudili také opakovanou Erdoganovu podporu znovuzavedení trestu smrti.

Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik poté prohlásil, že Ankara usnesení europarlmantu nepřijímá a považuje jej za neplatné politické rozhodnutí. Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že poslanci rozhodovali na základě klamných informací a obvinění a že rezoluce ohrožuje jejich pověst.

Çelik už ve čtvrtek dopoledne novinářům řekl, že Turecko odmítá veškeré návrhy na ukončení přístupových rozhovorů s Evropskou unií výměnou za posílenou spolupráci v jiných oblastech. K očekávanému usnesení parlamentu řekl, že ničemu neprospěje.

V Ankaře je nyní na návštěvě eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn, jenž podle agentury Reuters volil smířlivější tón. Uvedl, že doufá ve spolupráci mezi oběma stranami, která povede k většímu politickému dialogu.

„Evropský parlament je jedna z institucí volená evropskými občany. Členové Evropského parlamentu zastupují voliče a jejich názory," uvedl Hahn ohledně rezoluce. 

Na svém twitteru později Hahn napsal, že si přeje silnější vazby mezi EU a Tureckem, Ankara však musí zásadně zlepšit svou úlohu „právního státu".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme