Europoslanci diskutují o zaměstnávání svých příbuzných

Malá domů, nebo také rodinný podnik. Tak by se daly nazvat praktiky některých poslanců Evropského parlamentu, kteří si za své asistenty vybrali někoho z příbuzných. Ne všichni s nimi totiž na zasedání parlamentu jezdí, ale přitom od svých zaměstnavatelů - poslanců dostávají plat. Právě dnes se ve Štrasburku europoslanci k dalšímu zasedání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Náš zpravodaj při Evropské unii Pavel Novák zjišťoval, co chce Evropský parlament s úniky peněz z kapes daňových poplatníků na nepracující asistenty dělat.

V Evropském parlamentu se nejen hlasuje, ale také vystupuje s návrhy a připomínkami. Na jednání výborů je třeba přečíst šanony materiálu a zároveň komunikovat s ostatními poslanci, scházet se s nimi a vyměňovat si zkušenosti. Taková agenda se nedá zvládnout bez sekretářky. Nebo asistenta.

Každý europoslanec má na výplaty pro své pomocníky přibližně 4,5 milionu korun ročně. Může mít asistentů a poradců kolik chce. Většinou má ale každý v kanceláři jednoho až 2. Někdy je to dokonce poslancův příbuzný. U nás se k zaměstnávání manželů jako asistentů přihlásili poslankyně Jana Bobošíková a poslanec Petr Duchoň.

Ve frakci britských konzervativců mi potvrdili, že praxe zaměstnávání příbuzných na místech asistentů jim není neznámá a nepovažují ji za nijak nemorální. Zvláštní se může ale zdát, když někdo zaměstná jako asistentku 80letou matku. Může to být čiperná paní, která je synkovi v náročné práci velkou oporou, ale vyvolává to přinejmenším pochybnosti.

"Jestliže asistent - poslanci blízký člověk - pro svého zaměstnavatele pracuje, je v Bruselu, nebo Štrasburku a vykonává nějakou činnost, je všechno v pořádku. Když tu ale není a poslanec mu nechává z parlamentní kasy vyplácet peníze, pak je to zcela protiprávní," říká europoslankyně za francouzské socialisty Martine Roure, která byla zpravodajkou návrhu nového statutu parlamentních asistentů.

Není zcela proti zákazu zaměstnávání příbuzných v poslaneckých kancelářích: "Myslím si, že by to bylo příliš přísné omezení práva na práci. Ale problém je v tom, aby to bylo legální, aby asistent dostával plat za vykonanou činnost," domnívá se Martine Roure.

Nakonec ale hlasováním prošel návrh centropravicové německé poslankyně Ingeborg Grässleové : "Můj návrh zněl: už žádný rodinný příslušník v poslanecké kanceláři od zvolení nového parlamentu v červenci 2009. Vrhá to totiž nepříjemný stín na celý parlament, když i jen jediný asistent - příbuzný poslance dostává z kapes daňových poplatníků plat a přitom nepracuje."

Prezidium nového parlamentu by tedy mělo po volbách příští rok vydat statut, ve kterém už bude zaměstnávání příbuzných zakázáno. V některých národních delegacích zatím ale už vymysleli, jak chystaný zákaz obejít. Poslanci si mohou příbuzné zaměstnat navzájem. Jeden si do kanceláře vezme kolegovu manželku a druhý mu za to zaměstnáním jeho syna. Fantazie lidská - a zvláště ta poslanecká - dokáže být velmi bujná.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme