Europoslanci hledali způsob, jak zabránit násilí na ženách. Debata se rychle vyostřila

Silvestrovské sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem se dostaly až na půdu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci tam hledali odpověď na otázku, jak obtěžování žen na veřejnosti příště zabránit. Debata se ale rychle stočila na to, jestli za násilí na Evropankách skutečně mohou uprchlíci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: europa.eu

Rasisté, politicky korektní popírači kriminality, rozsévači strachu, sexuální džihádisté. S takovými nálepkami přišli europoslanci a hlavně europoslankyně v souvislosti s nedávnými útoky v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech.

Polská europoslankyně Jadwiga Wiśniewská obvinila Evropskou komisi, že dobré jméno migrační politiky staví nad bezpečnost žen, a to nejen těch evropských. Oběťmi sexuálních útoků jsou totiž i samy uprchlice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslanci řešili, jestli za násilí na Evropankách mohou skutečně uprchlíci. Více v reportáži Viktora Daňka

Její rakouskou kolegyni Angeliku Mlinarovou potěšilo, kolik se najednou v Evropě objevilo bojovníků za práva žen. Jen jestli jejich skutečným cílem není rozdmýchávat protiuprchlické nálady, řekla europoslankyně, podle které nemají migranti o nic větší sklon ke kriminalitě než kdokoliv jiný.

„Je sice pravdou, že sexuální obtěžování a násilí na ženách není v Evropě nic nového, to sem migranti nezavedli. Je ale pravda, že v takovém měřítku je to ojedinělé. Ta naše otázka má mít ten smysl, že chceme vědět, jaká bezpečnostní opatření bude Evropská komise připravovat. Oběti těchto útoků nepochybně čekají na určitou satisfakci a preventivní opatření,“ říká europoslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL.

Hlásit útok na policii

O bezpečnost se ale podle eurokomisařky Coliny Cretuové mají na prvním místě postarat členské země, ne unie.

Hlavní ale podle eurokomisařky je vytvářet prostředí, ve kterém se oběti nebudou bát útoky ohlásit na policii. Sexuální útoky totiž do Evropy nikdo nepřivezl. Průzkumy podle Coliny Cretuové ukazují, že polovina evropských žen se už někdy stala obětí obtěžování a každá desátá zažila sexuální násilí.

Mach (Svobodní): Politika selhává

Zákony by měly platit pro každého stejně i podle europoslance Petra Macha ze Svobodných:

„Zaprvé je důležité, aby to vlády a média netutlaly, pokud se to stane. Aby se ten problém nezametával pod koberec. Nemůžeme radit a doporučovat evropským ženám, že se mají zahalovat, aby neprovokovaly. Musí konat policie. Němci by měli přehodnotit svou politiku otevřené náruče všem migrantům. Je vidět, že politika selhává a že si s tím nevědí rady.“

Europoslanci položili hodně otázek, mnoha odpovědí se ale nedočkali - snad kromě toho, že šanci na lepší zacházení by obětem násilí mohla zajistit takzvaná Istanbulská úmluva. Tu ale většina zemí Evropské unie včetně České republiky neratifikovala.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme