Europoslanci navrhují ochranu zákazníků zkrachovalých aerolinií

Zákazníci leteckých společností by měli mít podle europoslanců větší záruky v případě krachu aerolinií. Většina členů Evropského parlamentu ve Štrasburku proto vyzvala Evropskou komisi k přípravě návrhů opatření, které by chránily klienty zkrachovalých leteckých společností. Chtějí tím zabránit často velmi nepříjemným zážitkům cestujících, kteří se kvůli potížím aerolinek dostávají do nesnází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modročervené letadlo SkyEurope | Foto: SkyEurope Airlines

Zřejmě poslední kapkou, která europoslance přinutila jednat, byl krach letecké společnosti Sky Europe.

Jen za posledních 9 let ale v Evropě skončilo už 77 leteckých společností.

"Chtěli bychom, aby vznikl jakýsi zajišťovací fond, který by umožnil solidaritu mezi leteckými společnostmi. Aby v případě, že jedna z nich krachuje, nebo musí předčasně ukončit svou činnost, dokázaly ostatní pomoci jejím cestujícím," uvedla poslankyně Zuzana Roithová z frakce Evropské lidové strany, která spolu s dalšími třemi politickými skupinami výzvu Evropské komisi navrhla.

Europoslanci by také chtěli zavést pojištění leteckých společností proti úpadku, podobně jako to je v případě cestovních kanceláří.

Podražily by letenky?

Podle britské poslankyně z frakce Evropských konzervativců a reformátorů Jacqueline Fosterové ale návrh vyvolává více otázek, než odpovědí:

"Jak se takový fond založí ? Kdo ho bude řídit ? Kdo do něj bude přispívat ? Členské státy nebo Evropská unie ? V konečném důsledku by takový fond znovu zaplatili cestující a vedlo by to ke zvýšení cen letenek."

"Už dnes mohou situaci v jednotlivých společnostech sledovat národní úřady pro civilní letectví a mohou na problémy aerolinií upozornit a pak i odebrat licenci dříve, než takový přepravce zkrachuje. Možná ale tyto orgány neplní svou funkci dobře a mělo by se jim to připomenout," upozorňuje dále poslankyně Fosterová.

Komise teď musí posoudit, jestli je problém natolik závažný, že jej není možné řešit na úrovni národních států. Pokud ano, může navrhnout celounijní předpis, který by cestujícím poskytoval větší záruky jejich práv.

Pavel Novák, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme