Europoslanci nepřímo vyzvali k rozdělení společnosti Google na menší části

Společnost Google by se podle europoslanců měla rozdělit na menší části. Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby zvážila návrh na povinné oddělení internetových vyhledavačů od ostatních aktivit firem, které je vlastní. To by v praxi nejvíc zasáhlo právě Google.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google | Foto: Tiskové centrum Google Česká republika

Ze strany europoslanců se ale jedná jen o nezávaznou výzvu. Její zastánci tvrdí, že Google ve výsledcích vyhledávání schválně preferuje své vlastní aktivity a znevýhodňuje konkurenci. Může zneužívat své dominantní postavení na trhu.

Z těchto důvodů rezoluci schvaluje i europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová. „Já si myslím, že to jedna z možností může být. Určitě je to k debatě, protože jakékoli monopolní postavení v podstatě deformuje trh,“ říká a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzvu, kterou europoslanci nepřímo vyzvali k rozdělení společnost Google na menší části, přiblížil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

„Je to otázka z hlediska ochrany spotřebitelů, otázka přístupu malých a středních podniků. Vůbec férového světa digitálního prostředí. Je to důležité téma a je zapotřebí o něm debatovat.“

Europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová výzvu naopak nepodpořila. „Touto záležitostí se v tuto chvíli zabývá komisařka pro hospodářskou soutěž a my bychom jí jako politici neměli dávat rady, jakým směrem by se měla ubírat,“ tvrdí.

Přestože rezoluce Google přímo nezmiňuje, předpokládá se, že výzva míří především proti americké společnosti.

„V rezoluci jsou zmíněny vyhledávače obecně. Mluví se o tom, že by měly být vyvážené, vyhledávat transparentně, neměly by prosazovat své zájmy,“ vysvětluje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek a dodává:

„Že je namířena proti Googlu vychází z toho, že komise už čtyři roky vede antimonopolní spor a jediný Google má tak velký podíl na evropském trhu.“

Firma má 90procentní podíl na evropském trhu internetových vyhledávačů. U komise si na zneužití dominantního postavení na trhu stěžovali konkurenti Googlu, například firma Microsoft.

Ondřej Houska, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme