Europoslanci podpořili kampaň #MeToo. Chtějí prošetřit údajné obtěžování v parlamentu

Europoslanci vyzvali členské státy i Evropskou komisi, aby zakročily proti sexuálnímu zneužívání a násilí v Evropské unii. Požadují také vyšetření případů údajného obtěžování žen přímo v Evropském parlamentu, kterých bylo podle serveru Politico několik desítek. Ve schváleném usnesení podpořili také globální iniciativu #MeToo vybízející ženy, aby se podobné případy nebály hlásit.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příběhy o sexuálním obtěžování se skrývají pod hashtagem Me Too, v překladu ‚já také'. Ilustrační foto.

Příběhy o sexuálním obtěžování se skrývají pod hashtagem Me Too, v překladu ‚já také'. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Nápisy MeToo nebo Moi Aussi měla před sebou v rozpravě položené na stole řada europoslanců. Dávala na vědomí buď solidaritu s oběťmi, nebo také to, že mají se sexuálním obtěžováním či násilím svou zkušenost.

#MeToo: Weinsteinův případ zmobilizoval ženy na sítích. Hromadně píší o sexuálním obtěžování

Číst článek

Jednou z nich byla i italská europoslankyně Eleonora Forenzaová. Před celým plénem vzpomínala na neblahou zkušenost, kterou měla s jedním profesorem na vysoké škole. Zmínila při tom hněv a stud, který tehdy cítila.

Poslanecké debaty, která trvala více než hodinu, se zúčastnily převážně ženy a jen několik mužů. Evropský parlament v přijaté rezoluci mimo jiné vyzval, aby případy, které se staly na půdě europarlamentu, důkladně vyšetřili nezávislí odborníci.

Server Politico shromáždil v posledních dnech více než 30 svědectví žen i mužů, kteří tvrdí, že se stali v parlamentu oběťmi znásilnění či sexuálního obtěžování. Také česká eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová před časem uvedla, že v mládí se stala obětí sexuálního obtěžování.

Kampaň #MeToo

Internetovou kampaň #MeToo odstartovala kauza amerického producenta Harveyho Weinsteina.

Ze sexuálního obtěžování ho obvinilo mnoho žen včetně některých slavných hollywoodských i evropských hvězd. Mezi nimi například Angelina Jolieová nebo Gwyneth Paltrowová.

Ženy se rozhodly o citlivém tématu na sociálních sítích promluvit díky herečce Alysse Milanové, která vyzvala všechny ženy, aby veřejně promluvily o svých zkušenostech se sexuálním obtěžováním nebo jiném nátlaku.

Vytvořila proto speciální hashtag #Meetoo, tedy v překladu ‚já také‘. Podle herečky je teď správná chvíle, aby ženy upozornily na to, jak velký problém je sexuální obtěžování v dnešním světě.

Štěpán Sedláček, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme