Europoslanci podpořili postup proti Polsku, Varšava má komisi odpovědět do konce měsíce

Europoslanci v rezoluci podpořili postup Evropské komise proti Polsku. Brusel má obavy o stav právního státu v zemi a kritizuje Varšavu za reformu soudnictví. Komise proti zemi spustila postup podle sedmého článku unijní smlouvy, na jehož konci může být teoreticky Polsko zbaveno hlasovacích práv v Radě EU.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament v Bruselu

Evropský parlament v Bruselu | Zdroj: Reuters

Pro rezoluci na podporu postupu komise hlasovalo ve čtvrtek 422 europoslanců, proti bylo 147, 48 se zdrželo.

Stojíme za Polskem v 'bruselském honu na čarodějnice', odhlasovali si maďarští poslanci

Číst článek

Postup Evropské komise podpořily největší parlamentní frakce. Proti se postavili Evropští konzervativci a reformisté, jejichž členem je i česká ODS.

Původně chtěl mechanismus článku 7 proti Polsku spustit sám Evropský parlament, poté, co loni proces v prosinci zahájila komise, poslanci od iniciativy upustili.

Ve čtvrteční rezoluci Evropský parlament tvrdí, že v Polsku hrozí kvůli tamní justiční reformě jednoznačné riziko porušení evropských hodnot, včetně vlády práva.

Rezoluce také žádá polskou vládu, aby dodržovala ustanovení Listiny základních práv a unijních smluv, realizovala doporučení Evropské komise a zdržela se kroků, které by právní stát a nezávislé soudnictví v zemi ohrožovaly. O situaci v Polsku europarlament diskutoval už loni v listopadu.

Kritizovaná reforma justice

Komise před Vánoci oznámila, že podle jejího názoru by kvůli reformě soudnictví v Polsku mohl být ohrožen právní stát, a obrátila se na členské země unie, aby její pohled potvrdily.

Unie jednala o polských reformách justice. Čekáme na konkrétní reakci Varšavy, řekl Timmermans

Číst článek

O situaci v Polsku v úterý jednali ministři pro evropské záležitosti. Opravdu očekáváme nějaké konkrétní výsledky. Řada zemí říkala, že nestačí dialog, že jsou třeba konkrétní návrhy na řešení situace,“ uvedl ve čtvrtek v Bruselu český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v úterý zdůraznil, že Evropská komise v žádném případě nezpochybňuje právo libovolné členské země reorganizovat si domácí soudní systém.

„Pro to mohou být samozřejmě velmi dobré důvody. Ale potřeba reformy nesmí být omluvou k posilování politické kontroly na soudní mocí. Soudy musí zůstat nezávislé,“ prohlásil v úterý Timmermans.

Polská vláda má odeslat svou odpověď na výtky komise před koncem března.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme