Europoslanci podpořili uzavření dohody o volném obchodu se Spojenými státy

Evropský parlament je pro uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Smlouva zvaná TTIP by se stala největší obchodní dohodou na světě. Podle zastánců přinese nová pracovní místa i rychlejší růst ekonomiky. Odpůrci varují před zhoršením kvality potravin nebo snížením sociální ochrany v Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer podobné hrozby odmítá.

„Obchod, a to je třeba znovu opakovat, je jedna z mála her, která má kladný součet pro oba hráče, to znamená, že z něj mají benefity obě strany,“ upozorňuje.

„Dobře vyjednaný kompromis, a vzhledem k tomu, že oba vyjednávací týmy jsou nesmírně ostré, tak já věřím, že to bude dobře vyjednaný kompromis, bude mít pozitivní hodnotu pro obě strany,“ dodává Niedermayer.

Dohoda TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) je navrhovaná smlouva o volném obchodu mezi USA a EU. Má být obdobou již existující Dohody o pacifickém partnerství, kterou má USA s asijskými zeměmi. Jednat se o TTIP začalo už v roce 2013 a její finální znění je očekáváno letos.

Smlouvu podpořila také europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová. Podle ní by na uzavření dohody vydělala i Česká republika.

„Je to nejenom o tom odbourat cla, například naši skláři tam čelí vysokým clům, ale i zbavit se byrokracie, která je na straně Spojených států například při proclívání nebo při uznávání standardů a certifikátů evropských výrobců,“ vysvětluje.

O podmínkách volného obchodu teď Evropská komise z pověření všech 28 zemí unie s Američany vyjednává. Podle europoslanců by dohoda měla obsahovat i reformovaný systém na ochranu investic.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme