Europoslanci schválili zákaz některých poloautomatických zbraní, i přes výhrady Česka

Některé typy poloautomatických zbraní nebudou od příštího roku legální. Jejich zákaz odhlasoval Evropský parlament. O návrhu se tam v úterý bouřlivě debatovalo. Proti protestovali především čeští europoslanci. Zpravodajka návrhu, britská europoslankyně Vicky Fordová ale tvrdí, že legálních majitelů zbraní se změny příliš nedotknou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbraně, obchod se zbraněmi, pistole

zbraně, obchod se zbraněmi, pistole | Zdroj: Reuters

„Je škoda, že v původním návrhu Evropské komise bylo tolik chyb. Dohodli jsme ale změny, které nedostatky odstraní. Směrnice přispěje ke zvýšení bezpečnosti a současně ctí práva legálních majitelů zbraní," řekla Fordová.

Pro předloženou kompromisní podobu směrnice hlasovalo 491 z 697 přítomných europoslanců, 178 bylo proti a 28 se zdrželo. O pozměňovacích návrzích, předložených poslankyní Ditou Charanzovou z hnutí ANO jménem liberálů, se ani nehlasovalo.

Češi a zločin: podsvětí si vystačí s pistolemi z tržnice, ukazují policejní statistiky

Číst článek

Parlamentní zpravodajka Fordová totiž varovala, že tím by přišla vniveč veškerá dosavadní práce na vylepšení původního návrhu Evropské komise a práva dosavadních legálních držitelů zbraní by se ocitla v ohrožení.

Charanzová označila přijetí dokumentu za „promarněnou šanci", domnívá se však, že ještě bude možné využít výjimek. Po vstupu směrnice v platnost totiž budou mít členské státy 15 měsíců na to, aby ji zapracovaly do vlastních zákonů a předpisů.

Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život.

Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.

Právo udělit výjimku

V České republice je 300 tisíc majitelů zbrojních průkazů. Nově schválený zákaz se netýká armády ani policie, ale pouze civilních majitelů zbraní a změnit by se pro ně nemuselo vůbec nic.

Evropská unie totiž ponechala členským zemím právo udělit výjimku současným legálním držitelům zbraní, jako jsou například sportovní střelci. V budoucnu už ale nebude možné koupit si automatické zbraně přetvořené na poloautomatické a také poloautomaty s vysokokapacitními zásobníky.

Českým poslancům vadí řada nejasností ve směrnici a především princip. Cílem je totiž boj proti terorismu, změny ale dopadnou na legální držitele zbraní. Evropská komise tvrdí, že cílem není zbavit lidi koníčků a že současně bojuje i proti nelegálnímu obchodu se zbraněmi. Je podle ní ale potřeba zpřísnit kontrolu nad nejnebezpečnějšími typy zbraní a to nejen kvůli terorismu ale i vraždám.

V současných pravidlech jsou podle komise navíc díry. Dá se například legálně a bez kontroly koupit znehodnocená zbraň, nebo zbraň na slepé náboje, kterou je možné znovu aktivovat na ostrou střelbu, jako to udělali teroristé v Paříži.

Ministerstvo obrany v úterý krátce po rozhodnutí parlamentu oznámilo, že začne pracovat na zákonu, který umožní střelcům ponechat si některé zbraně, jež zapovídá schválená směrnice EU, řekl ministr obrany Martin Stropnický.

ČTK, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme