Europoslanci se musí řídit etickým kodexem, má předcházet korupci

Poslanci Evropského parlamentu dostali k Novému roku přísnější pravidla svého chování. Začal platit etický kodex, který europoslance nutí zveřejňovat své mimoparlamentní výdělečné aktivity a také stanoví sankce za porušení v něm zapsaných pravidel. Má se tak u unijních zákonodárců předcházet možnému střetu zájmů a nebezpečí, že podlehnou mámení korupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto)

Evropský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

K vytvoření kodexu přiměl členy Evropského parlamentu případ z loňského března, kdy reportéři britského listu Sunday Times usvědčili pomocí řízené provokace trojici zkorumpovatelných europoslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový kodex pro chování europoslanců představil ve Světě o jedné bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

Zástupci z Rakouska, Slovinska a Rumunska byli ochotni přijmout finanční odměnu za prosazování zájmů lobbistů při projednávání unijních předpisů.

Někdejší rakouský ministr vnitra Ernst Strasse a bývalý slovinský ministr zahraničí Zoran Thaler poté na svou funkci rezignovali. Rumunského poslance a bývalého vicepremiéra Adriana Severina sociálně demokratická frakce vyloučila ze svých řad, pokračuje ale jako nezávislý.

Nově musí europoslanci předkládat prohlášení o svých mimoparlamentních výdělečných aktivitách přesahujících pět tisíc eur ročně (asi 125 tisíc korun). Započítávají se toho třeba i přednášky na univerzitách, publikace článků či poskytování odborného poradenství.

Kodex jim také nařizuje uvádět členství v řídících orgánech společností nebo neziskových organizací, a to nejenom současné, ale i za tři roky zpátky před zvolením. Dále nesmějí přijímat dary a služby v hodnotě vyšší než 150 eur, a pokud by jako oficiální zástupci EP takový dar dostali, musí ho předat předsedovi Evropského parlamentu.

Za porušení kodexu hrozí sankce

Za porušení kodexu může EP vyslovit poslancům veřejnou důtku, která se oznámí na plánu parlamentu a objeví se i na webu instituce.

Mohou také přijít o denní diety na dva až deset dnů, parlament je může na stejnou dobu vyloučit ze svých aktivit, nikoliv však z hlasování, nebo zbavit funkcí, které získali zvolením do orgánů Evropského parlamentu.

Na dodržování pravidel dohlíží speciálně vytvořený výbor, který se může ptát v dalších organizacích, zda poslanci něco nezatajili. I tak ale záleží hlavně na jejich poctivosti a pravdomluvnosti.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme